Így készült. Tavirózsák

(Eredeti változat. Rövidítve megjelent a Hírfoltok 2006 januári számában)

 

Amikor hírét vettem a Füvészkert megsegítésére indított foltvarró akciónak, azonnal megjelent a lelki szemeim előtt egy kanadai fürdőszobában látott lótuszos quilt. (A quilt ott sem jellemző fürdőszoba dísz, de alatta a kádban ülő kerámia béka, és a WC tartályon lógó szárazvirág koszorú már igen. Még a legkisebb fürdőszobákba is beszuszakolnak néhány csecsebecsét.) A felidézett quilthez kísértetiesen hasonlót állított ki Iréne Lénárt 3 éve a Határtalanul fesztiválon. Rögtön hívtam Csáki Gyöngyit és lefoglaltam magamnak a lótuszt, azaz a tavirózsát. Hamarosan kiderült, hogy a tavirózsa nem védett növény, bár tilos letépni, ráadásul a hazai növények jegyzékében sem szerepel. Van védett magyar rokona, a szív alakú nagy leveleken ülő tündérrózsa. Szép virág, sárga középpel, és a szirmai hófehérek. No, ez nem nekem való, gondoltam én, mert az ember lánya, mármint én, applikálás és vasalás közben nehezen tart patyolattisztán kidomborodó fehér foltokat. Foltos szemmel már javában nézegettem a regisztrált védett virágainkat, amikor olvastam, hogy Nagyvárad mellett Püspökfürdőn pusztulófélben a tavirózsa, már csak mesterségesen lehetne megmenteni, ha lenne rá pénz. Ha ott szívügy a megmentése, akkor a védett növények közt a helye, ha hivatalosan nem is az.

Úgy terveztem, hogy augusztusban a foltvarró táborozások után fogom elkezdeni a varrást, de már korábban firkálgattam. Nem szeretek utánozni, így nem a két látott quilt tervezésén fáradoztam, de első elképzeléseim erősen befolyásolta. Telt és múlt az idő, a rajzaim nem fejlődtek. Ihletet keresve böngésztem az Interneten. Csak 3 tavirózsás foltmunkát találtam: egy hawaii rátétest, ami egyáltalán nem hajazott a lótuszra, egy borzasztó óriási lótuszt még borzasztóbb kerettel, és egy kedves képet, amin lótuszokkal tarkított vizes mocsaras tájban flamingó invázió volt. Ezután megnéztem Monet szinte összes képét, több tucat természet fotót, és letöltöttem a hévízi jellegzetes fürdőpavilonról néhány képet. Ekkor felbukkant bennem egy régi emlék: mily gyakran jártam kisgyerekkoromban nagyapámmal a Margitszigeten, és mindig hosszan üldögéltünk a japánkertben nézegetve a tavirózsákat és köztük sikló aranyhalakat. Stop, megvan! Víztükör, jellegzetes levelek, bordóba hajló mély píros virágok és aranyhalak. Ennyi az egész. No, igen annak, kinek művészi vénája van. Nekem nincs, én legfeljebb jó iparos szintjén dolgozom.

Közben anyagokat festettem: foltos kékeket, zöldeket. Elég soká tartott, mert a zöldek java finoman szólva a libafosst asszociálták. Átfestve sem lettek tetszetősek, kevertem, kavartam, főztem, mostam, öblítettem, vasaltam, majd végül előállt vagy egy tucat jó zöldség. De hogyan tovább? Ceruzával firkantott vázlataim elég jól néztek ki, de nem tudtam színekben gondolkodni. Végül megvarrtam a hátteret, egyenesen vliesre és hátlapra géppel tűzve, majd kivágtam pont 30 lótuszlevelet többféle színben és méretben. A levelek széleit behajtottam, leférceltem, és hasonlóan kimunkáltam egy raj narancssárga színben pompázó aranyhalat. A lótuszokat nem tudtam előregyártani, mert fejben nem sikerült megbecsülni a méretűket, formájukat, így csak a próbához piros anyagdarabokat vagdostam.

Az előkészületek után egy ebéd után alvás helyett az egyik karosszékre feltámasztottam egy nagy kartont, rátűztem a tavamat, és elkezdődött a kirakósdi. Jó játék volt, élveztem. Mire a férjem hazajött a munkából, már késznek véltem a tervet. No, nem írom le kedves férjem reakcióját. Miután elégé lepocskondiázta, kijelentette, hogy logikátlan a levelek állása, és jó néhányat elforgatott. Férfi logika, gondoltam, mivel én ebben nem láttam rendszert. Pedig volt, miután elmagyarázta szégyellhettem magam, hogy én erre nem jöttem rá. Most már glédában álltak a levelek, úszkáltak az aranyhalak, virítottak a virágok, de a kép elég gyatra volt. Kedves férjem feltette a nagykérdést: miért nincs jobban beborítva a vízfelület, úgy mint a valóságban, miért nincsenek átfedésben a levelek? Jó kérdés! Varrtam még két tucat levelet, kicsit és nagyot, zöldeket, barnásakat, türkizt és lilásat, és újra rakosgattam, és rakosgattam, és rakosgattam. Néha férjem is belenyúlt. Végül 40 darab kirakott levél látványa egész jónak tűnt. Az aranyhalak és a virágok helyének a megtalálása ment, mint a karikacsapás.

Minden darabot felférceltem, és elkezdtem az applikálást. Két kellemetlen meglepetés ért. Az egyik zöld anyag, természetesen, amelyikből a legtöbb levél készült, megkeményedet, és nehezen ment bele a tű. Továbbá a balkezem megfájdult, vagy öt éve egy munka tűzésénél ínhüvelygyulladást kaptam, ezt elkerülendő nem mertem erősen megfogni, feszíteni az anyagot. Ez meg is látszik a munka minőségén. Mert akár hiszitek, akár nem: tudok én szépen applikálni. Sok pihenővel, tornával, fittnesszel, főzéssel, vásárlással, stb. tarkítva 10 nap alatt felvarrtam és megtűztem a leveleket és a halakat.

A következő fázis a virágok elkészítése volt. Először szirmokból, bibékből tákoltam össze. Siralmasan nézett ki. Napokig ültem töprengve a munka felett, most mit csináljak, hogyan tovább? Végül elővettem a textilfestékeim és ecseteim, és egy anyagra tucat virágot festettem. Végül ezek közül a legjobbak kerültek fel a munkámra.

Varrás közben sokat gondoltam anyai nagyszüleimre, nagyanyám szeretetére, nagyapa akkurátus magyarázataira, tanításaira, sétáinkra és gyerekkori rajzaimhoz vágott végű mártogatós tollal kanyarított rondírással papírra vetett kritikáira. Ha még itt lenne a Földön, biztosan sercegne a tolla, vajon most mit írna nekem?

Az elkészült munka gyermekeimnek nem tetszett, kedves férjem jónak tartja, én a középutat képviselem. A kiállításon bezsebeltem néhány dicséretet, de nem szálltam el. Néhány munkát látva, sárga irigységgel szemlélve és az enyémmel összevetve jó időre elment a kedvem a művészkedéstől. Cipész maradjon a kaptafánál! A következő munkám biztosan megint tradicionális patchwork lesz két, három szín felhasználásával. De tudom, majd lesz megint olyan pályázat, ahol újból megkísérlem átlépni a korlátaimat belekontárkodva a képek világába, gondolván megint: néha a vaktyúk is talál szemet.

 

Bp., 2005. október