ÉRTEKEZÉS A VETEXEK LELKIVILÁGÁRÓL.
Gyermek vagyok, gyermek lettem újra”. De nem lovagolok fűzfasípot fújva, hanem megszállottan fűzőcskézek hullámszövést és szalagszövést szalagokból, textilekből és papírból. Mivel ezen munkákat legjobban vetexxel lehet rögzíteni, kezdem kiismerni a vetex lelkivilágát. Elég bonyolult! Igyekszem megosztani veletek.
A vetex maga hajdan közbélésnek használt szabóvásznak modern utódja. Alapvető ismérve, hogy rávasalható az anyagra. Elvileg.
Ahogy teve van egy púpú, két púpú, sőt több púpú, úgy vetex is van ilyen is , meg olyan is, sőt amolyan is.
A hőre olvadó, később megszilárduló ragasztó hordozó anyagát tekintve lehet textil alapú és papír alapú (nem igazi papír, mert mosható).
Hőre ragadó textilvetexből eddig négy fajtát próbáltam ki. Mindegyik különösebb kecmec nélkül odaragadt, ahova kellett, néha máshova is. Mindegyik meglehetősen merev tartást adott az anyagnak, így szép, lágyesésű foltmunkához ezek nem jók. Kiváló kabát- és övbélés, jó hátlap papírmunkákon. Táskáknál fogókban, vállpántokban én ezt szeretem a legjobban. A textilvetexről ennyit.
A papírvetexek különböző vastagságban, erősségben kaphatók, széles a skála az egészen lenge puhától kezdve az egészen keményig (lehet, hogy a textilvetex is van vékonyabb, csak én nem találkoztam vele).
A papírvetex másik csoportosítása: van egy oldalán ragadó, van két oldalán ragadó, és egyáltalán nem ragadó.
A két oldalt ragadó valódi papíron vékony, olvadó hártya, amit textilre, vagy papírra lehet felvasalni.
Sok mindenre használható, foltvarrók leginkább rátéteket ragasztanak vele. Jó tudni, hogy a vágási vonalak mellett hajlamos a ragadós hártya meggyűrődni és ilyenkor pont a rátétek széle nem ragad meg rendesen. Kis mütyürkéknél a hártya teljes le is tud esni. Az én receptem: a vetex papírjára felrajzolom a motívum tükörképét, és 3-5 mm ráhagyással kivágom. A durván kivágott darabot felvasalom a rátét anyagára, kihűlés után pontosan kivágom a motívumot, lehúzom a papírt, és a helyére vasalom az alátétet. Ha a kész munka nyúzásnak lesz kitéve, vagy mosni kell néhanapján, akkor a rátétek széleit ajánlatos pelenkázni, vagy más megfelelő öltésekkel rögzíteni. Figyelmeztetés: van olyan vékony fajtája, amit még a vasalás előtt két anyag közé kell elhelyezni, különben ráolvad a vasalóra..
A nem ragadó papírvetexből alapvetően kétféle van. Az egyik fajta predesztináltan nem ragad, azaz gyárilag nem került rá ragasztó. Vékonyabb fajtája kiváló papírrávarráshoz, de általában az ember lánya a lábát is lejárja, amíg megfelelőt kap. A vastagabb változatát az úgynevezett téphető vetex hímzésnél használatos, mint alátét, és ha kész a hímzés, a felesleget letépik
A nem ragadó vetex másik csoportjába azokat sorolom, amin van ragasztó, mégsem ragad.
A cikkem végére maradt az egyik oldalán ragadó papírvetex. Most ezekkel kapcsolatos információim, és tapasztalataim következnek.
Ha vetexünk szárazon nem vasalható fel, akkor meg kell próbálni nedves ruhán keresztül. Ha így sem ragad, akkor tartsuk a csap alá, és utána próbáljuk engedelmességre bírni. (Ha éppen egy kész szalagszövés hátlapjáról van szó, ki kell szedni a munka alól, de a munka megmenthető, csak most nem erről szól a fáma). A konklúzió: használat előtt vizsgáljunk meg egy kisebb darabot a munka anyagával együtt. (Nálam pl. vászonra jól vasalható vetex szatén szalagra nem óhajtott rátapadni)
Néhány tanács és tudnivaló:
A vetexek ragadós felülete általában fénylik.
Szerintem szárazon jól ragad az apró pöttyös textúrájú, és vizet kíván a szálas textúrájú. A tapadó képesség és az ár közt nincs összefüggés. Nálam a legolcsóbb fajta vált be.
A vasalásnál ne tologassuk a vasalót, A jó tapadáshoz néha fél perc vasalás is szükséges.
A teljes kihűlésig ne emeljük fel a munkát.
Ha a vetex túlnyúlik az anyagon, akkor tegyünk a munkára sütőpapírt. A kilógó részek arra fognak ragadni, és a sütőpapír lehúzható. Ha valamiért újra át kell vasalni, megint tegyük rá a sütőpapírt. Egy darab sokszor is felhasználható, nem fog ragadni. Figyelem: használat előtt teszteljük a sütőpapírt egy rosszabb vasalóval, mert van amelyik kicsit megolvad és elkoszolja a vasaló talpát.
Gelencsérné Lazarovits Klári Bp., 2006 február.