GLK  FŐZŐCSKE 
 

VÁLOGATOTT RECEPTJEIM 1.




Tartalomjegyzék

Előételek, hideg ételek, mártogatók és kenceficék

Avokadó krém
Causa makrélával
Citromos csatni (chuteny)

Cukkíni falatkák
Cukkíni lerakva nyersen (cukkíni lasagne)
Csirke saláta mandulával, ananásszal
Humusz (csicseriborsó krém)
Kocsonya
Lengyel tojás (zsidótojás)
Padlizsánkrém
Pesztók

Rántott gomolyasajt dióval bundázva
Svéd gombasaláta
Tahini (szezámpaszta)
Viola tojástekercse
Zsidótojás (lengyel tojás)

Levesek

Bakonyi betyárleves
Borscs
Cukkíni levesek
Céklaleves
Császárleves
Csicseriborsó krémleves
Csicsóka leves
Édeskömény leves
Gazpacho
Gombalevesek
Hamis húsleves
Kagyló leves kagyló nélkül
Légionárius leves
Májgaluska leves
Paprikakrém leves
Retekleves
Sütőtök leves
Vörös lencse leves

Levesbetétek

Csurgatott tojás levesbe
Háromszínű puding (levesbetét)
Húsgombóc
Pirított kenyérkockák (alias kruton)
Sült borsóka
Tojáskocsonya

Húsételek

Szárnyasokból

Almás káposztás ragú
Bigos
Csirkemell egzotikus paradicsommártásban
Csirke krumplival, gombával agyagedényben
Csirkecomb, mustáros
Csirkecomb fűszeres, rakottas
Csirkék máj mártásban

Csirketöltelékek
Délszaki csirke
Gombás batyu
Dijoni csirkemell
Dubbary szelet

Jamie féle babos csirke
Gombás pulykamell
Kacsa konfitálva
Majdnem kínai tésztás étel
Sült csirkecomb paradicsomos zöldségágyon
Töltött pulykamell vagy csirkemell variációk
Uborkával töltött húsok

Sertéshúsételek

Bigos
Bőrös karaj, vagy malackaraj sütve
Császárhús ropogósra sütve
Csülök pékné módra
Darált húsos rizs

Egybesült húsok
Húsgombóc klasszikus paradicsom mártásban
Húsgombóc egzotikus paradicsom mártásban
Húsgombóc sütőtökben sütve

Malaccomb őszibarackos töltelékkel
Stefánia vagdalt
Sült oldalasok
Töltött dagadó variációk
Szűzpecsenye Wellington módra
Zrazi és társai (vagdaltak)

Marhahúshúsételek

Majdnem aragóniai marhasült
Marhapofa vörösborral
Uborkával töltött húsok

Halételek

Norvég tonhal
Nyelvhal medvehagymával
Pangasius, tilápia, afrikia harcsa

Victoria tavi sügér zöldséges vörös lencsével

2.

Zöldséges ételek >>>

Köretek , főzelékek , húspótlók >>>

Tészták >>>

Mártások >>>

Saláták >>>

3.

Sütemények, édességek >>>

Fűszerkeverékek, ételízesítők>>>

Italok >>>

Befőzés, tartósítás >>>

Kenyerek, lepények >>>


Előételek, hideg ételek, mártogatók és kenceficék

Avokadó krém*

"A mexikói konyha fontos alapanyaga az avokádó, más néven zsírgyümölcs tiszteletbeli hús, mondhatni, hogy a gyümölcsök libamája" olvastam valahol.
Találó elnevezések, mert a 10-30 cm hosszú tojásdad gyümölcs zsírtartalma 5-30 %. Telítetlen zsír, egészséges, ha eltekintünk hizlaló hatásától, hiszen 100 gr gyümölcs 135-180 kalóriát és kb. 15 gramm zsírt tartalmaz. (összehasonlításként: 100gr  banán 105, szőlő 78,   ananász, édes körte és mangó 50-60, az alma csak 35 kalória). Az avokádó tíz féle vitamint és húsz féle ásványi anyagot tartalmazz. Kiemelkedő A és B-vitamin tartalma, kisebb mennyiségben  található benne C, E és D vitamin is. Igen magas a kalcium, foszfor, vas, nátrium, kálium, niacin és karotin tartalma.

A gyümölcs a babér félék családjához tartozó fán terem, őshazája Közép-Amerika, de manapság már termelik Új-Zélandon, Dél-Afrikában és Izraelben is. Nálunk sok helyen kapható, különböző helyekről származó avokádó. Méretűk, kinézetűk eltérő, van sima és rücskös héjú, világos zöld, és egészen sötétzöld is. Ízűk sem egyforma, van amelyik szinte teljesen íztelen. A vásárlást nemcsak az eltérő külső nehezíti meg, hanem az állaga is, mivel igen gyorsan felpuhul, azaz túlérik. A szottyadt, megbarnult  avokádó már ehetetlen.
Egy TV műsorban azt hallottam, hogy akkor jó ez a gyümölcs, ha a keskenyebbik vége már puha. Tapasztalatom szerint, ha ez puha, akkor a másik fele is az, ha mégsem, akkor nem lehet villával összetörni.
Vásárlásnál tanácsos kemény, hibátlan és fekete pöttyöktől mentes darabokat vásárolni. Otthon 3-7 nap alatt beérik, de én előre sohasem tudom kiszámítani, hogy mikor lesz ideális az állaga. Így elég nehéz  a dolgunk, ha  egy adott napon vendégeknek akarjuk elkészíteni.
Az avokadó fogyasztható nyersen, sütve, főzve, grillezve. Készíthető belőle leves, saláta, mártás, krém, kis mennyiségben egyéb ételek ízesítésére is használható.
Én nagyon szeretem nyersen megsózva, lehetőleg fokhagyma sóval, és nagy kedvencem a guacamole.
Ennek a krémnek a neten kismillió változata található meg, és mint sok más nemzeti eledelnél  fogalmam sincs, melyik az autentikus elkészítési mód.
A legegyszerűbb változta 1 gyümölcsből: jó pár órával a fogyasztás előtt megmossuk, megpucoljuk a gyümölcsöt, kiemeljük a magját, a húsát összetörjük villával, sózzuk, borsozzuk, hozzákeverünk  úgy egy evőkanálnyi citromlevet és 1 gerezd szétnyomott fokhagymát, majd a hűtőbe tesszük. (Hűtés nélkül is fogyasztható, de pár órát hűtve sokkal finomabb).

Lehet bele reszelni vöröshagymát, lilahagymát, belekeverni mustárt, gyümölcsönként 1-2 szétpasszírozott főtt tojást. Ha sűrű a krém, akkor kevés tejfellel, tejszínnel lazítható, olíva olajjal nem jó. Citrom helyett igen jó lime levével elkeverni. További ötletek: puha krémsajttal elkeverni, ízesíteni tört koriandermaggal, chilivel. Mutatós lesz, ha a tetejére olíva bogyókat szórunk, bármilyet, de a zöldes krémen a fekete bogyók mutatnak jól.
A krémet érdemes pirított kenyérre kenve fogyasztani, vagy tortilla csipsszel mártogatva.

Causa makrélával *

A causa gasztronómiába vágó jelentését nem sikerült megállapítanom, de  különböző perui eredetű rétegzett krumpli salátánál találkoztam vele, többnyire így causa rellena, és ezt a Google fordítója  sem tudja értelmezni. Lényeg, hogy ez is egy Vacsoracsatából ered, Maróti Viki énekesnő adott perui estet, csak ő tonhalat használt makréla helyett. Továbbá alig hogy elkészítettem első és biztos, hogy nem utolsó causámat, Chili&Vanilia blogjában is megjelent egy causa rellena.

Mautner Zsófi receptje szépen dekorált causával és egy avokadós töltelék receptjével kiegészítve itt olvasható:
http://chiliesvanilia.blogspot.hu/2013/04/citromos-retegezett-burgonyasalara.html

Mind a két receptben a középső réteg tonhal konzervből készült krém, én olajos makrélából kutyultam, így:

125 g töltősúlyú konzervből kicsepegtettem az olajat egy keverő tálba. A makrélát másik tálba tettem, szétszedtem és adtam hozzá egy egész kicsi, tán 40 grammos egészen apróra vágott lilahagymát, fél citrom levét és kevés frissen darált borsot, 50 gramm majonézt, és kis kacsómmal elkevertem, majd lenyaltam mind a tíz újam, végül kezet mostam.
Közben megfőtt bőven fél kiló krumpli a héjában, és 2 darab tojás keményre. A krumplit meghámoztam, és még forrón a jó  belenyomtam a makrélaolajra. Nem szükséges krumplinyomót használni, villa, vagy krumpli törő is megfelel, és akkor nem kell a krumplinyomót mosogatni. Szumma szummárum: hogy mostanában lenni szokott a krumpliból jócskán kellett eldobni, nettó 28 dekát használtam fel, és a kb. evőkanálnyi makréla olajon felül 4 evőkanál étolajat tettem hozzá és igen leveses citrom felét nyomtam bele. Adtam hozzá kevés olajat, sót, fél citromlevet, kevertem, kavartam, sóztam, borsoztam, még hígítottam olajjal.
Kinyomós formába raktam egy réteg krumplit, majd egy réteg makrélás tölteléket, majd újból krumplit. A forma elmaradhat, a rétegezés nem.

A receptek szerint kellett volna a keverékekbe reszelt citromhéj is, de ezt negligáltam.V .G. tett a krumpli pépbe spéci kicsit csípős perui paprikakrémet, MZs pedig a halas töltelékbe apróra vágott koriandert.

Kedves férjem jóvoltából az én háztartásomban van ezernyi többé kevésbé felesleges dolog, így például causa készítéshez alkalmas forma, szívalakú és négyszögletes is, 4-4 darab, természetesen kinyomóval ellátva. Gyanítom, hogy valahol van kerek formám is. Sok éve meg vannak, de most használtam először. A leírt recept mennyiségéből 2 darab 5 cm magas és 8x10 cm befoglaló méretű formát tudtam megtölteni. A tetejükre kemény tojást tettem, sajna nem tudtam mellé olíva bogyót tálalni, mert momentán csak egy meglehetősen méretes dobozzal volt a kamrámba, amit luxus pár szemért kinyitni. Igaz, ha marad valamiből, akkor én azt el szoktam nassolni, de mivel szardíniával töltött változat, nem biztos, hogy megeszegetném csak úgy.

Az causám nagyon-nagyon finom volt, ettől csak akkor lett volna jobb, ha a hűtőszekrényben lehűtöm, de nekem este hatkor jutott az eszembe hogy szívesen ennék causa-t vacsorára. Mellesleg megjegyzem, hogy nagyon ritkán csinálok vacsorát.

Szóval gyors és és nagyon finom étel, egy adagban, azaz a fent leírtak felében a szénhidrát kb. 30 g, ami még nem éri el egy vacsorára megengedett mennyiséget,  node a kalória az rengeteg, 600 kcal, pedig ez úgy általában előétel.

Citromos csatni (chuteny)*

A csatni Indiából indult meghódítani a világot. Angliában, USA-ban közkedvelt, nálunk még nem igazán terjedt el.
Lehet kapni készen több félét is, de nekem még bolti változat nem jött be, sőt, volt olyan saját készítésű ami úgyszintén nem ízlett. A mangóból készített csatnit kimondottan utálom. Igaz, a mangót, mint gyümölcsöt nagyon nem szeretem, és nem kerget senki sem az asztal körül, ha nem eszem meg.
A csatni á gyümölcsből és vagy zöldségből készült fűszerezett darabos lekvár cukorral és ecettel tartósítva, ami édesnek édes, de  nem annyira, mint egy lekvár, ugyanakkor savanykás is. . Eredendően trópusi gyümölcsökből készült, például mangóból, hagymával, sokszor mazsolával is.
Többnyire elteszik kis üvegekben, frissen ritkán fogyasztják, nem melegítik fel, hidegen szokás enni.

Sültekhez, vadhúsokhoz, főtt marhahúsokhoz, párolt húsokhoz fogyasztható mártások, mustár és torma helyett. Továbbá belekeverhető salátákba, savanyúságokba, sőt még kompótokba is.

A citromos csatni nem egy jellegzetes csatni, darabosnak darabos, egyáltalán nem lekvárszerű. nem is nevezném csatninak, ha Jamie nem így hívta volna és ha áttudnám keresztelni  valami jellemzőbb névre. nincs ötletem, maradok a citromos csatninál.
Elkészítése pofon egyszerű, és alig pár perc.

Jamie megsikált egy biocitromot, negyedelte, félbevágta. Serpenyőben felhevített egy evőkanál olíva olajat, szórt bele 1 tk fekete mustármagot, 1 tk kurkumát, picike chilit és 20 másodpercig rázogatta a gázláng felett. a 20 másodpercet ő mondta, én legalább 2 percet kevergettem (nekem a rázogatás éppen úgy nem megy, mint a palacsinták megfordítása feldobással).

A receptet kicsit módosítottam. Természetesen a citrom maradt. Fekete mustármagnak még a hírét sem hallottam, de helyettesíthettem volna a közismert barnás mustármaggal, de üres volt az üvege. Így gondoltam egyet, és az olajba belekanalaztam egy kis mustárt, csak simát a legolcsóbb magyar tubusos fajtából.  Kihagytam a chilit,  megtripláztam a kurkumát. fel a tűzhelyre, kevergetés, kavargatás, és körülbelül 2 perc után késznek nyilvánítottam.

Ezt a csatnit 2011 karácsonyán készítettem el először. Az ebéd oroszlánrészét (húsleves, grízgaluska, velős csont, pirított kenyér, burgonyafánk és rizs) én főztem, de a húst, aszalt szilvával töltött pulykát a leányom élettársa kreálta, még otthon. Számomra nem volt meglepi, tudtam előre, és ehhez készítettem a csatnit. Bevált, ízlett, máskor is csinálok!

Cukkíni lerakva nyersen, azaz nyers lasagne *****

Az elnevezés ne tévesszen meg senkit, nincs benne lasagne tészta, sőt más tészta sem.
Utt Rómaifürdőn van egy remek jógastúdió, Amasole Jóga, és rendeztek egy evős, beszélgetős, jógázos délutánt. Ott  ettem ilyet és nagyon-nagyon ízlett. Ott halottam először, hogy vannak olyan abszolút vegetáriánusok, akik  a sok zöldet csak nyersen eszik, ételt legfeljebb 43 fokig melegítenek.  Furcsa, de a lényeg, hogy a nyers dolgokból tészta helyett cukkíni szeleteket használva lasagne-nak nevezett étel príma volt.

A neten találtam pár borzasztóan komplikált receptet.
Például:  http://nyersetelekerikatol.blogspot.hu/2012/04/lasagne.html.
Azután megkaptam annak a receptjét, amit volt szerencsém enni. Ime:

  • alsó réteg: dió szárazon aprítva, aszalt paradicsom, kevés cukkini, kevés só (az aszalt paradicsom sokszor nagyon sós, jól ki kell mosni, érdemes akár beáztatni is), víz, kevés utifűmaghéj.
  • második réteg: cukkini, bazsalikom, utifűmaghéj, víz, kevés só (kevés zeller).
  • harmadik réteg: aszalt paradicsom, só, víz, utifűmaghéj, kápia paprika.
  • felső réteg: kesu sajt (áztatott kesudió, sörélesztő pehely, só, víz.)

A rétégek közé késsel felvágott vékony cukkini lapok kerülnek (a tál aljára is.). A rétegeket lehet ismételni, ha pl. valaki szereti a bazsalikomot, akkor abból a rétegből lehet kettő. Érdemes az egyik réteget kicsit nedvesebbre hagyni: így sokkal élvezetesebb lesz.
Utifűmaghéj elhagyható.

Úgy döntöttem, hogy megalkotom saját, egyszerűbb  változatom, és nagy szentségtörést is el fogok követni a tetejére kent tejfellel és reszelt sajt szórással.
Így is lett. Nem közlöm a leírást, mert még így is nagyon munkaigényes volt, de a végeredmény volt olyan jó, mint az eredeti a Jóga stúdióban. Mivel a több féle töltelék nem érvénysült, úgy gondoltam, hogy az elkészítés még tovább egyszerűsíthető.
Jól gondoltam, még egyszerűbben is remek ételt sikerült előállítanom, semmivel sem lett rosszabb az előző pepecselős változatnál. Íme a leírás stp by step:

  • Turmixba be 75 dkg diót, 70 g olívaolajat, 1 duci gerezd fokhagymát, fél citrom levét, és turmix, amíg egészen pépes nem lett.
  • Majd be a turmixba 2 darab megtisztított négybe vágott kápia paprikát  2 ek lazán lefagyasztott aprított petrezselyem (saját kreálmány), kis lilahagyma kb. 50 g néhány darabra vágva, kevéske só,  némi bors és megint turmix . Kóstolás, ízesítés, újra kóstolás, stb., amíg nem nyilvánítottam jónak.
  • Meghámoztam a cukkínit, majd uborkaszeletelőn legyalultam. (azt hiszem felesleges hámozni, jó lesz ez legközelebb héjával együtt)
  • Lereszeltem 5dkg gouda sajtot
  • Egy mélytányérba kiborítottam a pépet, jó sok lett, úgy véltem, hogy négy rétegben lesz jó, és ezért a cukkíni karikákat 5 részre osztottam.
  • Egy kb. 12x18 cm méretű műanyag dobozba leraktam a cukkíni ötödét,  picit megsóztam, rákentem a pép negyedét, sajt negyedét, újra cukkíni és így tovább. A tetejére cukkíni került, rá kevés reszelt sajt, és kész. Összesen 4 cm magas lett. Most nem tettem rá tejfelt, mivel éppen nem volt itthon. Nyugival lehet tejfel nélkül is elkészíteni, az evésnél egyáltalán nem volt hiányérzetem.

Még egy variáció van a fejemben, legközelebb a kápiát kihagyom, több paradicsompürét és petrezselymet fogok bele tenni.

Cukkíni falatkák

Tavaly nyárvégén többször készítettem a vegánok lasagne receptjei alapján kreált nyers cukkíni szeletekből rakott bonyolult ételt, ami persze így időigényes is volt. Már az én első kísérletem egyszerűbb volt, mint a forrás munka. A következő alkalommal még egyszerűsítettem.   A napokban olvastam egy receptet, a lényege valami sajtos kulimásszal megkent majd feltekert cukkíni szelet volt. A két étel összeházasításából kreáltam cukkíni falatkáim.

Van egy krumpli pucoló késem, amit spárga pucolóként lehetett kapni. Kétségtelen, nagyon jó a spárgához, de vica versa, ami igazán jó a krumplihoz, az a spárgához is az. (a felső a spárga hámozó, az alsó sajtszeletelő)

A hámozó késsel megpucoltam egy nagy és kövér cukkínit és 25 szeletet vágtam belőle. Egyébként a cukkíni 35 dkg volt és 20 cm hosszú, a szeletek szélessége 2-4 cm.(Először az egyik oldaláról nyiszáltam kb. 8 szeletet,, majd a szemközti oldaláról, végül a két másikról is. A kezdő igen keskeny szeleteket és a középső megmaradt részt felaprítottam és beleszórtam az éppen fövögető gombalevesbe.

A töltelék aprítóban készült, először 6 dkg diót törtem meg benne, majd adtam hozzá 2 igen nagy két lilahagymát (kb. 100g), 3 evőkanál olíva olajat, 3 evőkanál petrezselymet, 50 g paradicsompürét, erezd fokhagymát és pépesítettem az egészet. Ezt kentem fel a cukkíni szeletekre, a végén úgy 2 centit szabadon hagyva. A kenés után a szeleteket feltekertem, fogpiszkálóval sajtdarabkákat tűztem rá és pár órára a hűtőbe tettem.

Itt meg kell jegyeznem, hogy sajna a fogpiszkálónál fogva nem lehet a falatkákat megemelni.

Még el sem fogyott, de már a fejemben legyártottam egy újabb változatot.
Majd pár nap múlva a ki is próbáltam. Nem sokban különbözött a fent leírtaktól, csak annyiban, hogy nem hosszában, hanem keresztben szeleteltem a cukkínit. Az így kapott korongok egy részét megkentem a diós masszával, és ráhelyeztem egy üres korongot. Továbbá csináltam "több emeletest" is. Egy falatka 3 korongból állt.

Csirke saláta mandulával, ananásszal *

Szirén barátnőmnél ettem nagyon hasonlót, Marybeth csirkesalátája néven.

Kikevertem 50 g tejfelt kétszeres mennyiségű majonézzel, tettem bele 1 citrom levét, 5 dkg szeletelt mandulát megpirítva, kis konzerv ananászt, egy marék ropogós jégsalátával és egy kockákra vágott párolt csirkemellet. Ízesítéshez  csak sót és borsot használtam.

Az eredeti recept: negyed csésze tejfel, fél csésze majonéz, 1 csésze szálzeller, 4 párolt csirkemell, 1 tk curry por. Szirén ettől annyiban tért el, hogy szálzeller helyett zellergumót kockázott bele.

Kocsonya **

Kocsonyát időtlen idők óta főzök, ami ez esetben a férjhez menésem utáni első telet jelenti. Nem is tudom, eddig miért nem írtam le. Most is csak azért jutott eszembe a rögzítése, mert idén lányom is főzött kocsonyát, és sokat meditáltunk azon, hogy miből mennyit vegyen 10 tálnyi mennyiséghez. Így idén pontosan leírtam minden alapanyag mennyiségét és lemértem a kész kocsonyát.

4 liter tiszta léhez az következőket főztem meg: 1,5 kg vegyes kocsonyahús (köröm, farok), 0,5 kg bőr, 0,5 kg sertéscomb. A húsokat megmostam, 6 literes fazékba tettem, szenültig feltöltöttem hideg vízzel.  Teatojásban 3 levél babért, kb. 15 szem fekete borsot lógattam a vízbe. Nagy lángon felforraltam, majd egészen kis lángon 5 órát főztem.  Akkor már elégedett voltam az alvadás próbával. A fazékba még beleszórtam néhány gerezd apróra vágott fokhagymát és egy perc múlva elzártam a gázt. A kocsonya tetejére öntöttem 2 dl hideg vizet és az egész fazekat kivittem az erkélyre.  Másnap lezsíroztam, majd kis lángon kiolvasztottam, és leszűrtem evet. Tálakba elosztottam a húst, ráöntöttem a levet, és ezután a dobozokat vittem ki az erkélyre.

Rántott gomolyasajt dióval bundázva *

Igen egyszerűen és gyorsan készíthető étel. Az ötletet Bagi Ivántól vettem át, aki a vacsoracsatában fittness salátával előételként tálalta ezen a héten (2013 március21). Nálam ebédre fő étel volt, kuszkusszal ettük és én még sajátkészítésű áfonyalekvárt is ettem hozzá.
Épen úgy készül, mint bármilyen más rántott dolog, csak zsemlemorzsába apróra tört diót kell keverni. Nem darált diót! Továbbá  nem kell lefedni, mint a rántott karajt.
A gomolyasajt jó választás volt, jó ízű és egyáltalán nem olvadozott a sütés alatt.

Tahini*

A tahini magyarul szezámpaszta. Elsősorban az arabvilágban és Izraelben kedvelt, de a kínai, koreai és japán konyhákban is használják.  Kapható készen, de méregdrágán, úgy egy deci ára több, mint ezr Ft, nem semmi. Nem érdemes megvenni, sokkal olcsóbban egyszerűen és gyorsan elkészíthetjük mi magunk is.
felhasználható, mint ételízesítő, esetleg szendvicskrémként, joghurttal elkeverve salátaöntet. Egyik nélkülözhetetlen alapanyaga a humusznak, mármint az ilyen nevű arab ételnek. Lásd a humusz címszó alatt!

A szezámmag a hindu mitológia szerint a Yama isten által megáldott mag az örök élet szimbóluma. Indiából terjedt el, először Kínában és Japánban jelent meg, majd hamarosan felütötte fejét az összes mediterrán országban. Kínában vagy ötezer éve sajtolnak belőle olajat, amelyet nemcsak főzéshez használnak, hanem tinta készítéshez is.

Vásárolni lehet természetes szezámmagot, és  hántolt változatot, pirítva és nyersen, van fehér és fekete is. (Ezt olvastam, feketét még nem láttam. Igaz, nem is kerestem). Többnyire a hántolatlant használják, én is, nyersen és magam pirítom.
Finom, könnyen emészthető és egészséges is, pirítva ízletes rágcsálni való. Fogyókúrázók vigyázat: hizlal, mint általában minden olajos mag. 100 gramm energiatartalma 570 kcal.
aVan benne: fehérje,  zsír,  szénhidrát,  mg nátrium, sok kálium, még több kalcium,  foszfor, magnézium, 1 vas, A-, E-. B1-, B2- vitamin és niacin. vitamin, 5,7 mg E-vitamin, 1,00 mg B1-vitamin, 0,25 mg B2-vitamin, 5,0 mg niacin. Olaja gátolja a melanoma sejtek növekedését.

Nálunk többnyire kenyerekhez és péksüteményekhez használják, és rántott húsok panírjához morzsa helyett. Én a szinte minden salátára, pesztós tésztákra, néha krumplira is szórok önmagában, vagy dukkah keverékben.

A tahinihez a szezámmagot először serpenyőben aranybarnára kell pirítani. Óvatosan, mert szeret megégni, ha megsötétedve már élvezhetetlenül keserű.
Úgy tartják, hogy a pirított magokat legjobb kávédarálóban porrá őrölni, majd a többi összetevővel összekeverni. Nekem a pépesítéshez a turmixgép  is tökéletesen megfelelt.
Be a turmixba 20 dkg szezámmag, 1-2 gerezd fokhagyma, 2-3 tk őrölt paprika, 2 evőkanál olaj , 1 citrom leve, só, és bors. Turmix, és közben apránként  víz hozzáadása, annyit hogy krémszerű,  nem folyós masszát kapjunk. Az elkészült tahinit üvegbe kell tenni és a hűtőszekrényben kell tárolni. Ha hosszabb ideig akarjuk eltartani, kevés olíva olajat kell  a tetejére önteni, hogy ne barnuljon meg.

A tahinit önmagában én jobban szeretem, ha nem egészen pépes, hanem  darabos. Ilyen lesz, ha kisebb mennyiséget készítek és a turmixgépem  helyett aprítót használok.

Humusz***

Csicseri borsó, bab, lencse.
Fekete szemű menyecske.
Ne menj haza este, mert megdöf a kecske!
Pattantyú!!

Miért írtam ezt a közismert magyar gyermekdalt egy közel-keleti (arab és zsidó), de ma ma már az egész világban elterjedő étel receptjébe?
A magyarázat egyszerű: a humusz  csicseriborsó krém.  Gyakran fogyasztják előételként lapos pita kenyérrel mártogatva, esznek hozzá pirított hagymát, pirított fenyőmagot, gombát, olíva bogyót, stb.
Mi nem szoktunk hozzá enni semmit, vagy pirított kenyérre kenjük, vagy tortilla chipsszel mártogatjuk. 

Maga a név, humusz, azaz hummus  arab eredetű szó és csicseriborsót jelent
A csicseriborsót az ókorban a görögök és rómaiak is fogyasztották. Mi magyarok is ettük, de a XVIII. századtól kezdve nálunk, mint étel feledésbe merült. Most kezd feltámadni.
Az ázsiai konyhának, főleg az indiainak  is fontos alapanyaga. Készítenek belőle curry-s ételeket, és lisztté őrölve is használják.
Jómagam a csicseriborsóra, akár csak a csicsókára a cukorbeteg diétával kapcsolatos netes böngészéseim során találkoztam. Majd nem sokkal ezután kaptam meg Váncsa István Lakoma című könyvét, amelyben a szerző sajátos humorával  több oldalt szentelt  "csicseriborsóságoknak". Többek közt ír a humuszról is, meg a falafelről. Utóbbi nem más, mint fasírt csicseriborsóból. Erről az ételről egyenlőre csak annyit tudok írni, hogy nekem nem sikerült elkészítenem, a kisütésnél mindig szétesett, hiába dobtam be a neten talált trükköket.  De ezzel nem vagyok egyedül. Egy gasztrobloger írta, hogy végre sikerült neki a falafel, majd elárulta, hogy kész fagyasztott golyókat sütött ki.

Vissza a csicseriborsóhoz.
Kutatások igazolják, hogy pektintartalma miatt csökkenti az étkezések utáni gyors vércukorszint
-emelkedést, azaz alacsony a
glikémiás indexe, ezért a cukorbetegek számára ajánlott eledel. Igen nagy a fehérje tartalma, ezért fokozottan ajánlható sportolóknak Nagy a rosttartalma, ezért alkalmas székrekedések megelőzésére.  Rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterint.  Alacsony zsírtartalma miatt fogyókúrás étrendekbe is ajánlott a beillesztése. Számos  hasznos anyagot tartalmaz, mint például a B és  E vitamin, meg van benne  karotin. kalcium, magnézium, cink, vas, mangán és réz is. 

A csicseriborsóból rengeteg étel, leves, főzelék, saláta, püré, stb. készíthető belőle.
kapható nyersem kimérve és konzervben.
Először nyersen vettem. Hú, de macerás volt elkészíteni!
Váncsa azt tanácsolja, a humusz receptnél, hogy áztassuk be. vízbe egy éjszakára a csicseriborsót, és a vízbe tegyünk egy kávéskanál szódabikarbónát. Másnap szűrjük le, főzzük vagy három órát, amíg megpuhul, közben szedjük le a habját. Megint leszűrés. Öntsünk rá hideg vizet és dörzsöljük le a héját.
Máshol egy egyiptomi sóletnél azt írja Váncsa, hogy a héjat az áztatást követően kell eltávolítani úgy hogy konyharuhán szétterítjük, rárakunk egy másik konyharuhát, elővesszük sodrófánkat és párszor végig görgetjük a konyharuhán, majd jöhet a pucolás, vízben dörzsöljük le a héjakat.
Egyik módszer sem tetszett. Néztem a neten a csicseriborsó recepteket. No, a legtöbben konzervet vettek. De találtam recepteket nyers csicseriborsóra alapozva. Semmi héjazás, csak áztatás 8-12 órára és főzés. 3 órát.
Végül úgy döntöttem, hogy lehéjazom a szemeket, bekapcsoltam  a rádiót,, nekikezdtem a munkának. Később a férjem is csatlakozott. lehet, hogy rossz volt a technikánk, de még a sodrófás dörgölés után is temérdek időbe telt a szemeket megtisztítani. Ráadásul után a főzésnél a javát odaégettem. A megmentett részből humuszt készítettem, mivel nagyon ízlett. hamarosan újra készítettem humuszt, de már  konzervből. Váncsa szerint a konzerv csicseriborsónak fém íze van. Erre én igen kényes vagyok, utálom és mérföldekről megérzem a konzerv ízt, ritka az az étel amit én konzerv formájában megveszek. Azt hiszem, eddig csak a csili bab és volt az a kivétel, amit megeszem,  most már a csicseriborsó konzerv is társult hozzá. lehet, hogy nem igazán jók az ízlelő bimbóim, mert  nem éreztem semmi mellék ízt.
Nekem tök jó humuszba is, meg salátának is. 

Maga humusz recept egyszerű. Idézem Váncsától:" Mindenki által ismert étel, megfőzzük a csicseriborsót, összekeverjük tahinivel, citromlével, fokhagymával, vagy még inkább megvesszük készen, bármely jobb élelmiszerüzletben kapható." Ezt a felvezetőt féloldalas leírás követi,  részletezve minden fázist.
Közismert? Nálunk? Nem hiszem, a lányomon kívül csak egy ismerősöm evett már humuszt, és a legtöbben még csak nm is halottak róla. A lányom Marseillesben egy arab étteremben evett humuszt,és így az első kísérletemre azt mondta, hogy nagyon finom, de az igazinak nem ilyen az állaga, hanem olajosabb és krémesebb.
Jobb élelmiszerüzletekben kapható? Hogy mi a jobb, az ízlés kérdése, Tény, hogy kisebb és nagyobb áruházláncokban lehet venni. Négytagú családnak vacsorára elegendő mennyiség magyar gyártmányban valamivel több, mint 500 Ft volt 2011 nyarán. Konzervből házilag keverve sem sokkal olcsóbb, de mennyivel jobb! Kétszer vettem kész humuszt. Először egy natúr, ízesítés nélkülit. Megkóstoltam, .se íze, se bűze. Feljavítottam. Másodszor fokhagymásat vettem, teteje szépen beszórva pirospaprikával. Ez sem volt jobb az előzőnél,  2 gerezd fokhagymával, kevés citrommal és olajjal varázsoltam ehetővé.

Az én krémem receptje:
Be a turmixba egy 30 dekás csicseriborsó konzerv,  2 duci fokhagyma, 3 ek tahini (szezámpaszta), 1 tk római kömény,  2 dl olíva olaj, citrom lé (kb. az olaj negyedével azonos mennyiség)1 tk só, kevés őrölt bors. gép bekapcs. Közben, ha szükséges, adok hozzá vizet is. Amikor pépes krémes, megkóstolom, és ha kell. még ízesítem.

Autentikusan nem együtt kell az egészet pépesíteni, hanem először csak a csicseriborsót olajjal, és némi főzőlével. A fokhagymát a sóval mozsárban illik összetörni, majd ezt elkeverni a tahinivel és a citromlével és végül ehhez keverendő a csicseriborsó krém.
Vajon így jobb lenne?  Nem fogom kipróbálni. Sőt, én még külön tahinit sem készítek, nem is veszek, egyszerűen a péphez még a turmixba  öntök a  pirított szezámmagot is, és minő szentségtörés: nem pépesítem agyon, nekem jobban bejön, ha a szezámmag kicsit darabos, és az egésznek az állaga szárazabb az igazi humusznál.

Pesztók *

A pesztó mediterrán mártás, ami fogyasztható pirított kenyéren, főtt tésztákba belekeverve, húsok mellé ízesítőnek. valahol olvastam, hogy annyi változata van, mint tengerben a homok. A neten rákeresve
valóban rengeteg recept között tallózhatunk.
A pesztó, azaz  pesto szó a pestare összedöngölni jelentésű olasz szóból származik, mivel az olaszok kőmozsárban dolgozták össze az alapanyagokat.  No, nekem megteszi a turmix gép is, sőt kisebb mennyiséghez csak késsel aprítom fel a zöld leveleket. Az ínyencek azt állítják, hogy ez nem az igazi, mert így a zöldfűszernövények elvesztik zamatukat. lehet, nem próbáltam ki, nekem a turmixolt is megfelelően ízletes.
Készen is kapható jó néhány változata, de ezek általában keserűek, túl sósak, vagy csak egyszerűen pocsékok, némelyik annyira, hogy a megkóstolás után a szemetesvödörben landolt. Kész pesztókból jót csak kétszer ettem, az egyiket Olaszországból hozta a lányom, és egy másikat pedig egy barátnőm hozta Dél- Franciaországból. Utóbbi mustárral volt ízesítve.
A legismertebb pesztó bazsalikomból készül, úgy két maroknyiból 50 ml extraszűz olíva olajjal, 1 gerezd fokhagymával, sóval, borssal összedolgozva. A tetejére 3-5 gr pirított fenyőmagot és kevéske reszelt parmezán  illik tenni. A fenyőmag nálunk igen drága eledel, csak egyszer vettem,  néha helyettesítem pirított szezámmaggal, vagy apróra tört dióval, vagy pirított tökmaggal. Olvastam, hogy kesudió is nagyon jó a pesztókba.
Általában petrezselyem és bazsalikom levélből készítem, vagy nagyon kis mennyiségben, ami éppen két adag főtt tésztára elegendő, vagy igen nagy mennyiségben ési üvegekbe adagolva, szépen felcímkézve, rafia szalaggal díszítve ajándék lesz belőle.

Az én legjobb pesztóm petrezselyemből és bazsalikomból készül, kb. 1:1 arányban. csak bazsalikomból kevésbé szeretem, a kizárólag petrezselyemből készített változat ellen nincs kifogásom. 
Változatok az én konyhámból:
1) Fél csokor petrezselyem, 6-8 nagy bazsalikom levél. 1 gerezd fokhagyma, 1 dl  olaj, só, bors.
2) 2 ek fagyasztott petrezselyem, 7 ek olaj, 1 kk oregano, 2 gerezd fokhagyma, fél lilahagyma,  kevés citromlé, utólag 1-2 ek vaj
3) Friss petrezselyem 40 gr, friss bazsalikom 40 gr, 130 gr  olaj, vöröshagyma 30 gr, 1 gerezd duci foghagyma, mogyoró 20 gr, 1 kk só, kevés bors.
Ezek a régi receptjeim, nemrég annyiban változtak, hogy mustárral és néha citromlével is ízesítem.

A leírások szerint a pesztókat extra szűz olíva olajjal kell készíteni. Lehet, hogy szentségtörés, de én sokszor közönséges napraforgóból nyert étolajat teszek a pesztókba. Egy kifinomult ínyenc lehet, hogy  kiszúrná a csalást, de én nem érzem a különbséget.
Fontos: 6-8 órát a hűtőben tárolt  pesztónak egészen más az íze, mint a frissen készítettnek, főleg ha fokhagyma is van benne.

A pesztó nem feltétlenül zöld, nemcsak petrezselyemből, és vagy bazsalikomból lehet készíteni. Alapanyagként felhasználható például a paprika, szárított vagy sűrített paradicsom, gomba, zeller. Ízesíthető tárkonnyal, chilivel, mentával, oreganóval, stb. Lehet dúsítani kevés sajttal, az olaszoknál ricottát vagy pecorinot használnak. (A ricotta túró szerű zsíros sajt, a pecorino júhtejből készült kemény sajt, eddig 2013, még egyiket sem kóstoltam).

Padlizsánkrém**

Az első balszerencsés kísérletet vagy 30 év padlizsánkrém szünet követte. Azután egy barátnőmnél ettem igen finom krémet, és újra próbálkoztam, és azután felvettem a repertoáromba.
A krém készítés padlizsán sütéssel kezdődik. Elvileg szabadtűzön feketére kellene sütni, de ez gázlángon nem ment. Maradt a sütő. vagy órát sütöttem, többször megforgatva. Azután egyszer csak sütés alatt óriási bumm. Felrobbant a gyümölcs. nem részletezem, hogy nézett ki utána a sütő! Ettől kezdve sütés előtt gondosan megszurkáltam.
Egy alkalommal csak natúr olajban sütöttem padlizsánt, és jócskán volt maradék, amiből krémet varázsoltam. Azóta nem töltöm az időm sütéssel. Ráadásul így megkóstolható előre, és ha sózás után is keserű, akkor serpenyő helyett mehet egyenesen a kukába.
A krémhez villával szétnyomom a padlizsánt, elkeverem olívaolajjal, sóval, borssal és zúzott fokhagymával, apróra vágott lilahagymával és kevés citromlével savanyítom, jól lehűtve tálalom.
4-5 személyre 40-50 dkg padlizsánt veszek, ehhez kb. fél deci olívaolaj ajánlott, 3 nagy gerezd fokhagyma, kicsi és hagyma.
Egyébként ez nem az az étel, aminek szigorú receptje van, lehet variálni. elkeverhető joghurttal, paradicsompürével is. Sokan raknak bele apróra vágott sárga paprikát, vagy kápiát (olyan mint a sárga színű paprika, csak piros) és finom benne az olívabogyó is.

Svéd gombasaláta

Valamikor régen, amikor dolgozni kezdtem, sokszor betértem a Margit híd budai hídfőjénél a nagy közértbe, vagy a Rákóczi út és a körút sarkán az éjjel-nappaliba. Mind  a két üzletnek volt hideg konyhája. Többnyire imbiszt ettem, vagy svéd gombasalátát. Később kiderült, hogy a férjem is gyakorta járt a Margit hídnál a közértben, és az ő nagy kedvence a svéd gombasaláta volt. Készítettem néhányszor, de a család nem harapott rá, és el is felejtkeztem, hogy svéd gombasaláta is van a világon.
 Nemrég, 2014-ben, Attilának eszébe jutott, hogy ez milyen finom eledel. Az apropót az adta, hogy én éppen veszettül diétáztam, és megkérdezésem nélkül vett fél kiló gyönyörűséges, friss gombát.  De ez egy igen nehéz étel, az én diétás étrendembe nem illett, és akkor ő, mármint kedves férjem, kitalálta, hogy svéd gombasalátát fog készíteni.  Így is lett. Diéta ide, vagy oda, megkóstoltam, remek volt és nehezen, de megálltam a további nassolást.

Hozzávalók: 3 ek. olaj,1 nagy hagyma,1/2 kg gomba (csiperke, akár konzerves), só, bors, babérlevél, 1 közepes doboz paradicsompüré , pár csepp citrom leve , kevés porcukor
Olajon megpirítunk a reszelt vagy kis kockákra vágott vöröshagymát. Ráteszünk 0,5 kg vékony szeletekre vágott gombát (vagy a lecsepegtetett konzerves gombát), sózzuk, borsozzuk. A paradicsompürét keverünk hozzá, babérlevelet, kevés citromlevet, kevés porcukrot teszünk bele, összefőzzük. Hagyjuk kihűlni és majd a hűtőben jól  lehűtjük.

Viola tojástekercse**

Egyszer régen meghívtak a debreceni foltosok a régiós összejövetelükre. Volt előadás, vetítés, varrás és persze nagy evés és ívás. Remek dolgokat hoztak a lányok és asszonyok, több receptet is elkértem. A pálmát Viola tojástekercse viszi el. (Sajna a vezeték nevét nem tudom).

Alaprecept:

8 tojást 2 dl tejfellel, 2 ek liszttel és 2 ek petrezselyemmel jól, szinte habosra keverni. Nagy tepsibe alufóliát teszünk, vékonyan bekenjük olajjal és betesszük 3 percre forró sütőbe, majd kivesszük, beleöntjük a habarékot és megsütjük. Amíg még forró, gyorsan beterítjük sonka és igen vékony sajtszeletekkel, majd feltekerjük, és a fóliában hagyjuk kihűlni.

Megjegyzések:

  • Sütőpapír jobb, mint a fólia

  • Szeletelt sajttal nehéz feltekerni, én durvára reszelt sajttal szórom meg (káposztareszelőt használok)

  • 28 x 36 cm méretű tepsit használok, és 170 fokon 10-12 percig sütöm.

  • Sonka helyett más vékony felvágott is használható, vagy vékonyan szeletelt kolbász

  • Reprezentatív vendégváró étel, és spenóttal komplett ebéd

Zsidótojás (lengyel tojás) * 

Olcsó, finom, gyors és laktató étel. Érdekes, anyám repertoárjában nem szerepelt. Hajdan kedves férjemtől tanultam egyszerű változatát. Azután feledésbe merült, mert a nagy koleszterin hisztéria miatt a tojás számkivetett lett.

Kedves férjemnek szuper magas volt már 1984-ben a koleszterinje, meg a trigliceridjea. Mivel a májfunkciója is rossz volt, nem kaphatott koleszterin csökkentő gyógyszert. Eleinte ilyen meg olyan szigorú diétával próbálkoztunk, bár a tojás fogyasztás negligálása nekem nem tetszett, hiszen rengeteg értékes tápanyag van benne. A diétáknak nem volt semmi eredménye, kedves férjem visszatért a hagyományos étrendjéhez és azóta is reggelente szalonnát eszik kolbásszal, sőt sokszor vacsorára is. A koleszterinje maradt 15 körül, ami a maximális érték háromszorosa, a trigliceridje pedig tízszeres volt. Két éve bizonyos panaszok miatt csináltak  nyaki verőeréről, szívéről, és a lábában levő erekről ultrahang vizsgálatot. És mit mutatott ki 68 éves korában? Hogy minden rendben, ereiben egy árva plakk (lerakódás) sincs, és meszesedésnek semmi nyoma. Az élet őt igazolta! Bezzeg nekem minden csontom nagyon meszes, pedig az én koleszterinem sohasem volt hatnál magasabb, és én sohasem ettem zsíros ételeket, még a koleszterin felfedezése előtt sem. Igaz, addig zsírral főztem, most csak akkor kerül az ételbe zsír, ha pirospaprika is van benne, mert az tudvalevőleg nem oldódik fel olajban.

Hú, fecsegek, fecsegek, és pedig most a téma zsidó tojás.

Szóval sok év után Fűszeres Eszter: Fűszer és lélek, zsidó konyha itt és most című könyvét olvasva jutott eszembe egy vacsorára feltámasztani ezt a régi ételt.

Megfőztem 5 kemény tojást, villával összetörtem, hozzáaprítottam egy nagy fej vöröshagymát, belekevertem egy szétkapart és megfőzött csirkemájat, két evőkanál kacsazsírt meg két kávéskanál semleges ízű mustárt, sóztam borsoztam, és jól összekevertem.. Behűtöttem pár órára, és tálalás előtt félórával az asztalra tettem, hogy megpuhuljon benne a zsír.

Kedves férjem anno zsír helyett olajjal készítette, és nem volt benne máj, meg mustár.

Éppen tegnap a TV-ben az egyik celebünk zsidótojást készített, ő sok piros paprikával ízesítette, és a halom tetejére zöldpaprika és paradicsom szeleteket tett.

Egyébként én úgy tudom, hogy a máj nélküli változat a lengyel tojás, és libamájjal elkeverve a zsidó tojás, amiben a hagyma nyersen, hanem libazsíron dinsztelt. Szép neve van „ ájer lájber cibelesz”. Nem fogom kipróbálni. Részben azért, mert szeretem a nyershagyma ízt, és anélkül nekem ez az étel nyögvenyelős lenne. Másrészt pedig libamájat összekutyulni tojással nagy luxus lenne. Ha netán libamájat vennék, azt, mint hajdan jóanyám, beáztatnám tejbe, majd libazsírban kisütném, és kenyérrel napokig az lenne a vacsorám. Tényleg, nem is emlékszem, hogy mikor vettem utoljára libamájat. Lehet, hogy soha? Pedig otthon elég gyakran volt. Leginkább 1956 novemberében, mert akkor Budapesten ingyen osztogatták a libákat, A család jó sokat összegyűjtött. Kisült egy bödönnyi zsír és anyám a lesütött húsokat abba tette és a kamrában tárolta. Hónapokig azt ettük.  

Levesek

Bakonyi betyárleves*

Nálunk a TV csatornák választékában   nagy örömömre a TV Paprika is elérhetővé vált. Az öröm nem tartott soká, elég gyengék a műsorok, ritkán nézem, de azért innen is sikerült ezt azt felcsipegetni és ízlésemre formálni. Többek közt ezt az igen tartalmas levest.
Zsírban megdinsztelek egy nagy fej hagymát, beleteszek kockára vágott csirkemellet (elég egy fél darab), megpirítom fehéredésig. Adok hozzá fél marék kockázott leveszöldséget, 1 apróra vágott paprikát, 2 közepes paradicsomot, szintén kockázva, és kevés vízzel megfőzöm. Megszórom piros paprikával, beleteszek negyed kiló szeletelt gombát (az eredetibe a szakács fiú csak 3 kis fejet aprított) és még egy kicsit főzöm. A végén behabarom tejfelben elkevert liszttel (úgy 2 dl tejfelbe 1-2 ek lisztet dolgozok), ha kész, akkor meghintem egy evőkanál vágott kaporral. A kaprozás után legfeljebb melegíteni szabad, mert forralásnál elmegy a kapor jó íze. Egyébként nálam télen nyáron van kapor, ősszel veszek vagy 20 csokrot, és apróra vágva lefagyasztom. Ha jól megszáradt a mosás után, akkor nem fagy kemény tömbbé, kanállal kivehető a szükséges mennyiség. Szeretem, a zöldbab levest és a krumplilevest is sokszor csak habarom, és kaporral ízesítem. De mindkét kapros levesbe  jó kevés apróra vágott ecetes, vagy még inkább kovászos uborkát is belefőzni. Utóbbinak a leve is jól feldobja a leveseket.

Borscs** és céklaleves

Hajdan 24 évesen 3 hetet voltam a Szovjetunióban ( Moszka, Krim és Kiev), életem egyik legjobb nyaralása volt, még a pocsék menzakaják sem rontották el kedvünket. Több helyen kaptunk scsit (káposztaleves), és mindenhol másként főzték, de mindig ehető volt. Nem így a borscs. Volt szerencsém két helyen is megkóstolni, 1-1 kanál bőségesen elég volt a meglehetősen undorító ételből. A múlt héten a leányom a biópiacon járt, és hozott 3 kis céklát, amit leves cékla néven árultak. Azt hiszem, máshol ez a bébi cékla. Leves cékla, eszembe jutotta a borscs. Gondoltam, tán házilag elkészítve ehető lesz. Az lett de nem fogom besorolni a kedvenc leveseim közé, de néha napján a változatosság kedvéért elkészíthető. Kedves férjem recept után kutakodott az Interneten, és megtudtuk, hogy nem orosz, hanem ukrán étel és több változata van, mint ahány párt van manapság Ukrajnában. No, ez nem mondott semmit, fogalmam sincs arról, hogy ott mennyi a pártok száma. Közben előkerestem kelet-európai szakácskönyvem, és 5 receptet találtam, ebből kettő ukrán. A két recept közt csak annyi az eltérés, hogy az egyikben leveskocka helyettesíti a húslevest. Ezt választottam, gondolván, hogy egy jó húslevest nem rontok el.
A későbbiekben más variációkat is főztem. De egyik sem lett annyira kedvenc
, hogy gyakori  legyen az asztalunkon. Évente 1-2 alkalommal főzöm a változatosság kedvéért.

1. Változat
A munkamenete a két kis cékla (kb. 40 deka volt a kettő) alapos lesúrolásával kezdődött. Az egyiket félretettem, a másikat csíkokra vágtam, kevés vajjal, 1 felkockázott hagymával és kb. 20 dkg vegyes zöldséggel megpirítottam. Adtam hozzá fokhagymát, vagy 3 gerezdet, két evőkanál paradicsompürét, felöntöttem másfél liter vízzel és beledobtam két marhahúsleves kockát és egy egész babérlevelet, és beletettem az egész céklát. Utána következett 20 perc főzés. ezalatt megpucoltam és apróra vágtam két nagy krumplit, és 20 dkg fejes káposztát szeleteltem fel. Ezeket betettem a készülő levesbe és még 20 percet főztem. Kivettem az egész céklát és felszeletelve visszatettem  a levesbe. A könyv szerint azért kell egy céklát egészben megfőzni, mert attól kap szép piros színt a levesünk. Végül 1 evőkanál liszttel és két evőkanál tejfellel behabartam. ez utóbbi magán akcióm volt, a recept csak annyit ír, hogy kevés cukorral, ecettel, tejföllel ízesíthető.
 

2. Változat
A másik változat 30 dkg marhaszegyből és 15 dkg sertéslapockából főzött húslevet ír elő. Egyébként az Internetes változatok is hasonlóak, de többnyire sertéscsontot, sertést húst ajánlanak a húslé gyártásához.

3.Változat

Erre a változatra leginkább a céklaleves elnevezés illik.
Puhára főzök 50-60 dkg céklát darabokra vágva kb. egy liter vízben. A kis cékla félbevágva, nagyobb negyedelve kerül a vízbe. Egy másik  edényben szintén 1 liter vízben és bele egy közepes vörös hagymát,  egy méretes sárgarépát főzök  kb. 10 dkg kolbásszal. Mi az enyhén csípőset szeretjük. Mikor minden puha, a kolbászt kiveszem, és a két főzetet összeöntöm, megturmixolom, összeforralom, sóval, borssal, majoránnával ízesítem,  és 2 dl tejfelt helyett elkeverek benne 2 dl kefirt, vagy joghurtot és 1-3 kk borecettel savanyítom.

A céklaleves további variációi:

  • Elmarad a turmixolás, a répát szeletekre vágjuk, a főtt céklát lereszeljük .

  • A levest krumplival sűrítjük.

  • Babot és/vagy szárított gombát főzünk bele

 

Cukkíni levesek *

Érdekes, eddig (2012 nyara) nem főztem cukkíni levest, de idén már többször is, több féle módon. Legjobban a legegyszerűbb ízlik.

Egyszerűen:
Egy jó nagy hagymát durván darabolva megdinszteltem kevés olajban, hagymát ki a serpenyőből, bele 40 dkg cukkíni 1-2 centisre aprítva, héjával együtt. Lötty még egy kis olaj és pirítás, majd be a fazékba, egy feldarabolt hagymával együtt.  Felengedtem másfél liter vízzel és adtam hozzá egy erőleves kockát. 20 perc főzés után készen is volt, csak só kellett még bele, de az jócskán.

Az én krémlevesem:
Nem sajátítottam ki, csak jelezni akartam, hogy a rengeteg változat közül, én melyiket főzöm. 
A legegyszerűbbet ebből is. Megdinsztelek egy közepes hagymát, ráteszek 30-40 dg nagy kockákra vágott cukkínit. A héját rajta hagyom.  Főzöm amíg a cukkíni meg nem puhul, majd beleteszek 1-2 dkg vajat, 1 ek lisztet, 1-2 ek tejfelt, sózom és borsozom, majd botmixerrel pürésítem. Ha a gyermekeimnek  is tálalok, akkor megszépítem némi petrezselyemzölddel.
Nem próbáltam ki, de receptek szerint szokás ízesíteni tárkonnyal,vagy snidlinggel, vagy kakukkfűvel, vagy újhagymával. Lehet dúsítani répával, krumplival, gombával. Levesbetét lehet kruton, sajtgolyó, levesgyöngy, stb.

Csicsóka leves***

Leéltem vagy 68 évet úgy hogy n azt sem tudtam, hogy mi fán terem. No, azért nem voltam teljesen tudatlan, hogy ennivaló azt jól tudtam. De az én tudatomban a csicsóka az articsókának rokona és ott terem ez is, ahol Tarasconi Tartarin oroszlánvadászaton közönséges szamarat lőtt. (Tartarin gyerekkorom egyik kedves könyvem főhőse, aki egy sötét éjszakán articsóka ágyásban elbújva várt az oroszlánokra. A könyvet Alphonse Daudet írta 1872-ben.).
A csicsóka  az articsókának nem rokona, sőt még a pityókának sem, bár mind a kettő gumós növény, konyhai felhasználása és némileg az íze is hasonló. (A pityóka a burgonyának, azaz a köznyelven krumplinak tájnyelvi neve, főleg Erdélyben terjedt el.)
A csicsóka az őszi rózsák családjába tartozó gumós gyógynövény,  Észak-Amerikából a 17. század elején került Európába..
Na és mi a legközelebbi rokona?
A napraforgó! Tavasszal akár össze is lehet őket téveszteni, de később már nem, mert a csicsóka sárga virágai a napraforgóéhoz képest kicsinyek, és jóval később, augusztus elején nyílnak. Továbbá a  szára,  vékonyabb, és magasabb, akár 3 m magasra is megnő.
Kezdtem azzal, hogy 68 évesen ismerkedtem meg a csicsókával. Először a neten olvastam, hogy fontos diabetikus alapanyag. Gyógyhatása a nagy inulin tartalmának köszönhető. Ebből a szervezetben fruktóz, azaz gyümölcscukor keletkezik, amelyek a cukorbetegeknél nem okoz vércukorszint emelkedést. A csicsókában van  béta-karotin, B1, B2 és C vitamin, niacin, továbbá ásványi anyagok közül kalcium, kálium, magnézium, foszfor és cink.
Az inulin megszüntetheti a gyermekkori élelmiszer allergiát, csökkenti a koleszterin- és triglicerid szintet, gátolja az elhízást, alkalmazható rák-, elsősorban mellrák elleni terápiáknál.

Nálunk ez a csodanövény méltánytalanul mellőzött, szegények krumplijának is nevezik, pedig a nagyvilág számos előkellő éttermében  homár, libamáj, tengeri halak, fésűkagylók mellé tálalják.

A hétköznapi felhasználásának rengeteg lehetősége van, csak fantázia kérdése. Fogyasztható nyersen, párolva, sütve és főzve önmagában vagy más alapanyagokkal társítva. Lehet leves,  köret, főzelék,lepény, pogácsa, saláta,  stb. Még turmixitaloknak is kiváló alapanyag cirommal, mézzel, almával ízesítve.

Ennyi jó természetesen felkeltette az érdeklődésünket, mármint az enyémet és kedves férjemét. Ő kiment a piacra és vett csicsókát. Először örvendeztem, azután a pucolás közben a pokolba kívántam. Még nem tudtam, hogy elég kefével alaposan átdörzsölni. Az első csicsóka ételem köret volt. A megpucolt és szeletelt csicsókát  vízben főztem meg, a végén tetem rá vajat, megsóztam, borsoztam és munkám eredménye egyáltalán nem ízlett. Csicsóka el lett felejtve.

2012 karácsonya után leányom vállalt a családi ebéd rendezését. Megbeszéltük, hogy császárlevest és székelykáposztát főz, utána pedig feltálalja a karácsonyi süteményeit.
Végül a párjával úgy döntött, hogy ők nem esznek húst, hússal, a menü marad, de kiegészíti csicsóka krémlevessel. A császár leveset nem akarta mellőzni, mert tudta hogy az apukája, mármint az én kedves férjem, nem kedveli a krémleveseket. Megeszi, ha nincs más leves, nagy morgások közepette.
Így két nagy leveses fazék került az asztalra, egyik leves jobb volt, mint a másik, és a társaság java mindkettőből nagy tányérral evett. Közben leányom elmondta, hogyan készült a leves, amelynek a receptjét a neten olvasta.

Éva lányom 8 személyre megtisztított pár nagyobb csicsóka gumót, becslése szerint fél kiló lehetett. Vajon megdinsztelt egy apróra vágott nem túl nagy vöröshagymát, hozzáadta a csicsókát, egy közepes méretű zellert felaprítva, felöntötte vízzel, tett hozzá egy leveskockát és addig főzte, amíg a zeller és a csicsóka meg nem puhult. Ezután az egészet turmixolta, sózta, borsozta,  és 2 deci tejszínnel kiforralta. Tálaláskor levesbetétnek leves gyöngyöt tett az asztalra.

Úgy két héttel később én is csináltam csicsókalevest, de csak csicsókából és hagymából. Krumpli semmi, zeller is elmaradt, és a végén tejszín sem került bele, helyette 2 evőkanál krémes joghurtot kevertem bele. . 4 tál jó sűrű levesem lett fél kiló csicsókából.
Így sem volt rossz, de közel sem olyan jó, mint a zelleres. A gumókat nem hámoztam meg, csak keféltem, kapartam, és így is meglehetősen időt rabló volt. De azért megfőzném máskor is ezt a levest, ha a férjemnek ízlett volna. sajna kitiltotta a repertoáromból.

Céklaleves

Céklalevest borscs néven ettem először. Akkor 1966-ban, éppen  a Krím félszigeten a gurzufi ifjúsági üdülőben nyaraltam. Valójában az ettem itt túlzás, csak megkóstoltam és éhen maradt, mint a legtöbb orosz étkezésnél.  De ez nem általánosítható, mert itthon orosz éttermekben igen jó ételekhez volt szerencsém, de borscsot sohasem rendeltem.
Már nem is emlékszem, mikor, a lányom hozott néhány kisebb céklát, és a férjem sugallatára levest főztem belőle, borscsot természetesen. Nem volt egy nagy élmény.
Később utánanéztem, hogy valójában milyen étel és hogyan kell főzni. Azt megtudtam, hogy a borscs   , Oroszországban, Ukrajnában, Lengyelországban, Litvániában,  népszerű, többnyire cékla alapú leves, hússal, vagy hús nélkül. Az orosz borscs  savanykás, több napig is elálló, tartalmas és mondhatni üdítő leves.
Kipróbáltam több receptet, nekem a lengyel borscs változat jött be legjobban, de ez sem annyira, hogy gyakori  legyen az asztalunkon. Évente 1-2 alkalommal főzöm a változatosság kedvéért.

 Így főzöm én:
 Puhára főzök 50-60 dkg céklát darabokra vágva kb. egy liter vízben. A kis cékla félbevágva, nagyobb negyedelve kerül a vízbe. Egy másik  edényben szintén 1 liter vízben és bele egy közepes vörös hagymát,  egy méretes sárgarépát főzök  kb. 10 dkg kolbásszal. Mi az enyhén csípőset szeretjük. Mikor minden puha, a kolbászt kiveszem, és a két főzetet összeöntöm, megturmixolom, összeforralom, sóval, borssal, majoránnával ízesítem,  és 2 dl tejfelt helyett elkeverek benne 2 dl kefirt, vagy joghurtot és 1-3 kk borecettel savanyítom.

Változatok: 

  • Elmarad a turmixolás, a répát szeletekre vágjuk, a főtt céklát lereszeljük .

  • A levest krumplival sűrítjük.

  • Babot és/vagy szárított gombát főzünk bele

Császárleves***

2011 nyarán a TV paprika "Két tűz között" című sorozatában Bede Róbert és Serényi Zsolt régi magyar ételeket főzött Czifray István 1940-ben kiadott szakácskönyvéből a Szentendrei Skanzenban. Az egyik szakács,  régi parasztkonyhában régi edényekben fatüzelésű kemencén pontosan a recept szerint készítette el az ételeket, a másik pedig egy pajtában kialakított modern konyhában napjaink ízléséhez és konyhatechnikájához idomítva ugyanazt az ételt készítette el.
Czifray István József nádor udvari főszakácsa volt a XIX. század elején. Receptjeit először 1916-ban jelentette meg, majd többször is kiadta, . és az 1929-ben  kapta a Magyar nemzeti szakácskönyv címet, és a szerző az alábbi bevezetést írta hozzá:

 

Számos esztendők lefolyta alatt szerzett saját tapasztalásaimból, használván
egyszersmind azon jelesebb munkákat, melyek magyar konyhánkra
alkalmaztathatók, szerkesztetém ezen Szakácskönyvet, melyet
Minden jó és gondos
magyar
Gazdaasszonyoknak
ajánlván
újabban kidolgozva általadok.
Mennyivel bővebb és tökéletesebb kiadás ez az előbbenieknél, azt minden
értelmes gazdaasszony s szakács első tekintetre általláthatja.
Mert valamint minden mesterségben, úgy a szakácsmesterségben is csak
újabb meg újabb próbák és tapasztalások után közelíthetni a tökéletesség
felé. Ezen megjavított és 600-ra szaporított útmutatásokat akármely rendű
szakácsné is saját házi környülállásaihoz alkalmaztatva használhatja – az
előadás világos, az ételekhez megkívántató szereknek mértéke és a készítés
módja bizonyos és csalhatatlan.
Közhasznú tekintetből e Szakácskönyvet ajánlani annyival inkább felesleg
valónak tartom, minthogy mindenkor változhatatlan igazság marad az,
hogy: „A házi gazdaasszonynak, ha rendeltetésének meg akar felelni, akármely
rangú legyen is, legfontosabb foglalatosságai közé tartozik: a szakácsság és a
konyhára való gondos felvigyázás – ettől függ többnyire házának virágzása vagy
elpusztulása” – ezen útmutatások pedig csak arra vezérelnek: miképpen
lehessen gazdálkodva jó konyhát tartani.
Pesten, Pünkösd hava 2-án, 1829. Czifrai.

A könyv a XIX. század meghatározó szakácskönyve, számos kiadást megért. Utoljára 2009-ben jelent meg, de nem reprint kiadásként, mivel a régi helyesírást javították, továbbá megváltoztatták a tördelést, és csatoltak hozzá a régi szavaink megértéséhez egy szótárat is.
A 600 receptet tartalmazó könyv tekintélyes, majdnem 200 éves kora ellenére  részben kultúrtörténeti érdekesség, részben hasznos alapmű a régi magyar konyha újrafelfedezéséhez
.

A Tv sorozatnak sajnos csak egy részét láttam, de így is pont fél tucat recept keltette fel az érdeklődésemet. De halat, rákot, csigát és kagylót kedvelőknek ajánlhatom a többi receptet is. Van ezekből rengeteg, mivel a XIX. században a nagy folyószabályozások és mocsaras területek lecsapolása előtt halban, rákban gazdag ország voltunk. De a rák még a XX. század közepén sem volt luxus a Tisza közelében, ezt  Váncsa István is mesélte a TV-ben.
Szóval a műsorból 6 receptet jegyeztem le, de még csak kettőt próbáltam ki:az egyik a háromszínű puding, a másik a most már tényleg következő császárleves.


A régi recept úgy kezdődött: végy fél font marhahúst, fél font borjúhúst, negyed font füstölt szalonnát és negyed font főtt füstölt sonkát.
Bede Róbert eddig olvasta a receptet, majd elkezdett főzni. A lénye, hogy a szalonnát felkockázta, a többi hozzávalót csíkokra vágta. Kisütötte a szalonnát, hozzáadta a többi húst, szeletelt hozzá rengeteg vöröshagymát. egy kisebb fejbe belenyomott 5 szegfűszeget ezt is a lábasba dobta. megjegyezte, hogy lehet bele tenni sok zellert, vagy ízlés szerint vegyesen leveszöldségeket. a lábasba vizet öntött és lefedve egy óráig főzte a levest. Közben a tűzhelyen megpirított négy szelet kenyeret, amelyeket tányérba tett. Mikor a leves megfőtt, behabarta 5 tojással, és a kész levest a kenyérszeletekre öntötte.

Amikor megakartam főzni, nem tudtam, hogy mennyi a font megfelelője dekában. A mai angol fontot áttudom számítani, de a recept fontja biztosan valami régi magyar mértékegység.
Fontos, fontol, megfontol, fontolgat szavainkból ered a font, mint súlymérték. A kisebbik mértékegység a lat pedig a latol, latolgat szavakból . Ezeket őrzik a  latba esik, latba vet, sokat nyom a latban; fontolóra vesz stb. Van egy régi elfelejtett közmondás, ami mindkét mértékegységet magába foglalja: Lat pótolja ki a fontot. Jelentése: a keveset is meg kell becsülni, mert néha éppen annyi hiányzik ahhoz, hogy valami teljes legyen. Érdemes megfontolni! (Elkalandozok. nekem erről egy biztosító napjainkban sokat sugárzott reklámsorozata jut eszembe, melynek szlogenje: ha csak egy kicsi hiányzik ..No, ezt nem érdemes megfontolni, a HTM 60% felett van, előnye hogy kérnek  jövedelmet igazoló papírt, és vagyoni biztosítékot sem.)
A lényeg az, hogy fontból, még ha magyar, akkor is van több. Nekem leginkább a 0,5606 kg-mal egyenlő  budai font tűnt az igazinak.

Az  első császárlevesemhez vettünk 40 deka marhahúst, ugyanennyi borjúhúst, 30 dkg a szalonnát és szintén 30 dkg a sonkát, mivel 8 személyre akartam főzni. A levesbe tettem egy nagy adag leveszöldséget, plusz még fél zellert és 4 közepes méretű hagymát. Megfőztem, kóstolgattam, vízzel hígítgattam, és amikor jónak ítéltem, már 12 személynek is elegendő mennyiség lett. A kenyereket megpirítottam, de tojásokat nem tettem a levesbe.
Elsöprő siker, mindenki repetázik!
Ismétlés hamarosan szintén családi összejövetelre. Ekkor a borjúhúst negligáltam, csak marhahúst (lábszárat) vettünk, de abból 60 dekát.
Egyébként azóta felleltem a TV paprika honlapján a receptet, és eszerint 4 főre füstölt szalonnából, főtt füstölt sonkából, marhahúsból és borjúhúsból egyaránt 15 dkg szükséges. Sárgarépa, fehérrépa zeller mennyisége 10-10 dkg, a hagymát ás a tojásokat meg sem említi. Valszeg a közölt recept nem az eredeti, hanem a modern változatot részletezi.

Summa sumárum, ez egy igen jó vendégváró leves, fél év alatt háromszor főztem meg, és 2011 karácsonyán a leányom az én sugallatomra többek közt ezt készítette a családi ebédre.

 

Csicseriborsó krémleves*

A csicseriborsót a humusznál mutattam be, és receptjeim közt van csicseriborsó saláta is, de leves eddig nem volt , bár tudtam, hogy leves alapanyagnak is jó.
Egy hete, 2013. február 17,  volt szerencsém egy nagy tál egyiptomi módra készült csicseriborsó levest enni. Remek volt, különösen attól, hogy jól érződött benne az őrölt koriander.

Az én kreálmányom, recept nélkül, csak úgy érzésből:
Turmix a konyhaasztalra, bele 40 dkg üveges, előfőzött csicseriborsó, 2 dkg liszt, feldarabolva kis fej hagyma, 80 g tejfel, só, bors, 1 kk római kömény, 2 kk őrölt koriander. Kevés vízzel pépesítettem, majd kiegészítettem vízzel 1,2 literre, ami nálunk 4 tál leves. Áttöltöttem egy lábasba  és folyamatosan keverve felforraltam. Dekorációnak csak úgy a hasamra ütve a leves tetejére szórtam pár szál felnyiszált snidlinget és rácsepegtettem kávéskanál tökmagolajat.

Megsúgom halkan, hogy nem barna olajcseppekkel akartam feldobni a levest, hanem olajjal rajzolt szívvel, de ez a művelet nem sikerült. Rajzolni valszeg gyors mozdulattal kell. No mindegy, ezt a levest élőben maximum ketten látjuk és fogyasztjuk, mármint kedves  férjem és én. De hogy ő eszik-e belőle az nem volt evidens. A krémleveseket megmorogja, az erős fűszerezést úgyszintén. Hát egy egész tállal nem is kellett neki de fél tányérral jóízűen elfogyasztott, vélemény nyilvánítás és dicséret nélkül. Pedig jól sikerült, bár közel sem volt olyan finom, mint múlt héten a Wampon . Ott egy picit darabos volt a leves, és tán attól volt jobb. Majd legközelebb botmixerrel pépesítem, ügyelve, hogy a borsó szemek ne menjenek teljesen szét.

Ajánlom mindenkinek, nemcsak jó íze miatt, hanem azért is, mert pillanatok alatt elkészül,  amennyiben nem száraz csicseriborsóból főzzük. Utóbbi csak nagyon ínyenceknek, bió bolondoknak ajánlott, ha időmilliomosok.

Édeskömény leves*

Nálunk általában a férjem vásárol, és ő szokta felfedezni az újdonságokat is. De ezt a fehér nagy gumós, kaporszerű kis zöldekkel tarkított enyhén ánizsos illatú zöldséget én fedeztem fel egy közel boltban.  Két darabot rögtön beraktam a kosaramba, és vacsorára megsütöttem (lásd: édeskömény sütve). Persze receptet a neten kerestem.

Az édeskömény, más néven ánizskapor, valószínűleg Szíriából származik. Meleg és fényigényes növény, de nemcsak a mediterrán országokban él meg, hazánkban is termesztik.
A termésben sok az illóolaj, zsíros olaj, fehérje és cukor van.
Tápértéke kicsi, de gyógynövényként sokoldalú. Étvágyjavító, szélhajtó, görcsoldó, tejszaporító hatású. Továbbá   erjedés- és puffadás gátló hatása is van. Csecsemőkori bélgörcsöket is  enyhíti. Hashajtóval együtt használva megvéd a görcsöktől.   Felhasználható rendszertelen menstruáció és klimax kezelésre is. Köhögés elleni, görcsoldó teát lehet belőle főzni, kis gyerekeknek is.
Fogyasztható nyersen legyalulva ecettel és olajjal leöntve, sajttal meghintve.  Továbbá sütve, főzve, párolva, grillezve, karamellizálva is felhasználható  köretnek, főzeléknek, egytálételnek, ezenkívül  fűszerként ízesíthető vele sok vele sok étel. Mint köretet főleg halételek mellé tálalják. Különösen ajánlott lazac mellé. Nem én ajánlom, ezt csak olvastam, és valószínűsítem, hogy príma párosítás, csak elég drága.

Eleinte édesköményt csak sütve készítettem el, de miután többek zengték a levesének dicséretét , természetesen nekem is ki kellett próbálni.
Egy TV paprika és két netes recept házasításából született alábbi receptem.

2 közepes hagymát felvágtam, olajon megdinszteltem, bele tettem a feldarabolt gumót, vagy 2-3 percet pirítottam. Felöntöttem liternyi vízzel, bele egy tyúkleves kocka, egy közepes darab krumpli, egy citrom leve és kis lángon puhára főztem a az édesköményt. Mikor kicsit kehült, elturmixoltam 1 dl tejjel, 1 dl tejszínnel, 1 fokhagymagerezddel, 1 ek liszttel és egy ek olívaolajjal.   Sóval, borssal ízesítettem és kiforraltam.
Jó volt, jó volt, de nem annyira, mint a híre. Talán jobb lett volna, ha teszek bele 1-2 csillagánizst és néhány mentalevelet.

A receptek közt tallózva láttam, hogy még vaníliarúddal is lehet fűszerezni. Sőt: három blogban is ajánlják, hogy tegyünk hozzá véres hurkát. Bizarr, nemde? Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a 3 recept, három blogban szóról szóra egyezett, és egyiknél sem volt utalás a forrásra.
A TV paprikában is szerepelt ez a leves. Ott még külön serpenyőben olíva olajon ragú szerűvé főztek néhány  kockázott paradicsomot kevés chili paprikával, mentalevelekkel együtt és tálaláskor a levesbe tették. Egyébként az üres krémlevest szépen díszíti néhány csepp olaj, és jól megy hozzá levesbetétként köményes kréker (creacer1s). Ezt nem a neten ajánlják, én találtam ki, de valószínűleg ez spanyolviasz.

Gazpacho *

A gazpacho nagyon-nagyon rég óta ismert, hidegen tálalt spanyol zöldségleves, mondhatni folyékony saláta. Manapság paradicsomlevesek családjába tartozik, de kezdetben éppen a paradicsom hiányzott belőle. Kezdetekben száraz kenyeret, olívaolajat, fokhagymát, mandulát és sót kevertek össze. Ezt a levest mandula nélkül az ókorban a római légionáriusok is gyakorta ették. Paradicsomot állítólag először maga Kolumbusz tett a levesbe és egy egész hordónyit vitt magával a Santa Marián.
Mint sok más nemzeti eledelnek, a gazpachonak sincs egy autentikus változata. Nem mondom, hogy tesznek bele tücsköt és bogarat, mert hús félét egy receptben sem láttam, no de ettől még lehet. Az tuti, hogy van benne paradicsomlé frissen készített, vagy boltban vásárolt olaj, lehetőleg jó minőségű és kenyér, vagy zsemle, vagy legalább zsemlemorzsa.

Egy jellemző összeállítás: 1 kg paradicsom leve, 4 zöldpaprika, 1 fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma4 evőkanál olaj, 1 evőkanál ecet, 1 csokor petrezselyem, evőkanálnyi zellerlevél, 12 dkg zsemlemorzsa.
Egy másik: 1 kg paradicsom leve,  1 fej hagyma, pár gerezd fokhagyma, fél deci borecet, kis csípős paprika, 2-3 szelet kenyér, 1 kígyóuborka, fél liter hideg víz, só és bors.
Kipróbáltam több féle
összeállítást. Megállapítottam, hogy a paprikát nem szeretem benne, a az uborka is elmaradhat, hagymából pedig legjobb a lila.

Az én gazpachomhoz kb. 10 dkg kenyeret pár darabra szaggatva bedobom a turmixba, és utána nyáridőben egy kilónyi érett paradicsomot lehéjazva és turmix.  Tél víz idején paradicsom ivólevet használok.
A pépbe teszek lilahagymát, elég sokat, körülbelül 10 dekát, 1 dl olívaolajat, 2-4 gerezd fokhagymát és egy citrom levét. Turmix megint, szükség szerint hígítom még paradicsomlével, esetleg vízzel, ha kell, adok még hozzá citromlevet, végül ízesítem sóval és borssal.  Ennyi az egés
z , de a tálaláshoz még kell 2-3 óra, mert  az ízeknek még össze kell érni, és csak jól lehűtve lesz az igazi

Légionárius leves

"Ilyen állat nincs" szokták mondani a zsiráfra. Nos a légionárius levesre is áll ez a mondás, mármint, hogy "ilyen leves nincs". A Google egyetlen találatot sem jelez ilyen levesre, de ha nem ragaszkodok ahhoz, hogy egymást kövesse a két szó, akkor vannak találatok, és tartalmilag ugyanazt lehet olvasni, mint amit a gazpacho alatt írtam.
Légionárius levesnek én a paradicsom nélkül készült gazpachot nevezem. Recept ugyanaz, paradicsomlé helyett vizet teszek a levesbe és egy tyúkleves kockát csak úgy nyersen.

Gombalevesek *

Horvát Ilona szerint 4 személyre 20 deka gombát, leginkább szegfűgombát apróra vágva vajon meg kell párolni sóval és borssal, majd lehinteni liszttel és felengedni csontlével. lehet bele riszt főzni és petrezselyemmel ízesíteni. Nos én ezt a levest sohasem főztem szegfűgombából, csak csiperkéből, és általában petrezselyem helyett pirospaprikát tettem bele. Csontlé helyett megtette a tyúkleves kocka.
Azután variáltam. Manapság fél kiló gombából főzöm. A gombát vastag szeletekre vágom, serpenyőben vajon sózva borsozva félig megpárolom. A felét a levével együtt vízbe teszem teszek hozzá hagymát, és egy nagyobb krumplit, leveskockát. megfőzöm, kevés tejfellel, 1 kanál liszttel, kevés pirospaprikával, 1-2 gerezd fokhagymával  turmixólom. Tejfel helyett finomabb tejszínnel, de azt az én gyomrom rosszul tolerálja. Felengedem még vízzel és felforralom. Néha főzök bele vajgaluskát, de többnyire a tányérokba krutont, vagy köményes kvékert teszek és erre tálalom a levest.

Éppen, amikor e sorokat írom, fiam és menyem szüli napi ebédjére készülök. Rendelve gombaleves, vadas marha sült knédlivel. Persze még pluszban lesz gyümölcstorta is. A leveshez nem a szokásos betétek közül választotta. A napokban egy Vacsora csatában egy celebünk a gombaleves mellé sajtos rudat adott. Kedves férjem elment venni, de nem azt vett, hanem kb. 20 centi hosszú, 1 centi átmérőjű szezámmagos ropogós tészta rudakat (grissini, vagy grisotti a neve). Nagyon finom, azonnal meg is ettem 3 rudat, és szerintem nagyon jó lesz a leveshez.
A gombaleves időként tányér helyett cipóban kerül az asztalra. Ilyenkor több liszttel forralom ki, hogy sűrűbb legyen, nem adok hozzá levesbetétet, és tálalás után reszelt sajtot hintünk a tetejére. és a tetejére.

 Mint írtam, szegfűgombát még nem főztem, de róka gombát már igen. Igaz, csak a szárított fajtáját.
5 személyre megfőzök 40-50 deka krumplit, vele fő 3-5 deka szárított gomba és egy nagy hagyma, 1 marhahúsleves kocka, kávéskanál majoránna és bazsalikom.  A sűrűjét kevés lével kevés tejfellel, 1 kanál liszttel turmixolom. Hozzáadom a levét, ha kell, akkor még vizet is, felforralom és kész.

Hamis húsleves*

Nálunk az ebéd leves nélkül nem ebéd, de nem mindig kutyulom magam, gyakran főzők kész levest, vagy leveskockával ezt, azt. Ha a leveszöldséget kis olajon gyorsan megpirítom és feleresztem vízzel és belefőzők erőleves kockát, akkor majdnem húslevest kapok. Külön főzők hozzá cérnametéltet, vagy grízgaluskát.

Megjegyzések:

  • A kockalevesnek jobb lesz az íze, ha tubusból belenyomok 3-4 cm paradicsom pürét.

  • A zöldségek íze jobban kijön, ha olaj helyett zsírt használok. (A koleszterint csökkentő gyógyszerek hozzátartoznak napi étkezésünkhöz, diétával nem értünk el semmi eredményt, de a gyógyszerek akkor is hatékonyak, ha mértékletesen bűnözünk zsírral, kolbásszal, stb. A pörkölt is jobb lesz, ha zsíron dinsztelem a hagymát).

  • Királyi lesz, azaz szinte Erőleves Royal módra, ha a zöldséget leszűrjük, és a levet tojáskocsonyával tálaljuk.

Kagylóleves kagyló nélkül**

2003-ban voltam olyan szerencsés, hogy két hónapot Kanadában tölthettem, Ebből négy hétig Dobray Zsuzsa, Vancouvertől délre, Surreyben élő foltostárs volt a vendéglátóm. Zsuzsa főztje, konyhai munkájának megszervezése igen termékenyítőleg hatott „konyhaművészetemre”. Montreáli Zsuzsa sógornőmtől is tanultam egyet és mást, és éttermekben evett ételekből is begyűjtöttem jó ötleteket (pl. putin Quebecben).

Kagylólevest először egy kis vendéglőben ettem, Boston chowder clamb (bosztoni kagyló halászlé) névre hallgatott. Ettem ennek manhatteni változatát is. Az egyik fehér, a másik piros, mint nálunk a halászlé. Mindkét leves nagyon sűrű, mint általában a kanadai levesek, és egy tállal jól lehet lakni. Dobray Zsuzsa megtanított a klasszikus kagylólevesre, bár kagylót ő sem tett bele, füstölt lazaccal helyettesítette. A levest eddig számtalan variációban főztem, immár háromnegyed éve szinte minden héten főzök nagy lábasban két napra.

Az alaprecept:

Nagy lábasba belevágunk két csokor újhagymát zöld szárával együtt ( a vöröshagyma is megfelel), egy nagy köteg angol zellert (nálunk halványító zellernek is hívják, elhagyható tartozék, lásd változatoknál). A lábasba kockázunk 1 piros kaliforniai paprikát, hogy színesebb legyen az étel, továbbá 3 közepes krumplit szintén kockázva (legjobb a széteső fajta) és egy marék bacon darabkákat. Öntünk rá egy evőkanál olajat és közepes lángon folyamatosan kevergetve addig főzzük, amíg a krumpli nem kezd szétesni. Ezután felöntjük vízzel (nem sokkal, 1-2 ujjnyival legyen több, mint a zöldségeink), teszünk bele 2 óriási szétnyomott fokhagymát, sót, borsot és 2-3deci tejfelt, kagylót és jól összeforraljuk.

Változatok, megjegyzések:

  • az angol zeller nagyáruházakban kapható. Egy csokor 360-420 Ft.  Írtam ezt valamikor régen. A levesbe nem kell mind beletenni, de minél több van benne, annál jobb. Egyébként előfordult, hogy elhagytam. Az angol zellervásárlásnál vigyázni kell, hogy a vágott szárak ne legyenek szürkék. Ha nem használom el az egész csokrot, akkor a felvágott szárakat lefagyasztom. Húslevest is szoktam vele ízesíteni.  Sokszor rágós, jó ha meghámozzuk.

  • Kagyló helyett jobb napokon 20-30 dkg apróra vágott és megpirított csirke vagy pulyka mellett teszek a levesbe. De főztem már kolbásszal is (nekem nem ízlett). Uram bocsá1, olyan is volt, hogy nem került bele semmi hús, vagy húspótló.

  • Bacon szalonna még nem főtt az én kagylóleveseimben

  • Ha sietek, akkor a belevalókat éppen csak átforgatom egy kis olajon, nagy lángra állítva a gázt, és utána 20 percig főzöm, azaz amíg a krumpli nem fő meg. Ha a krumpli egy részét szétnyomom, akkor jobb állaga lesz a levesnek

  • A tejfölbe szoktam egy kanál lisztet is tenni.

  • Az alaprecept zöldségei szoktam csak leves zöldséggel helyettesíteni, néha hozzá teszek egy marék mirelit lecsónak valót. Készítettem már piros paprikával is. Jó benne egy kis paradicsom püré is. Hajrá, mindent bele, ami otthon van, és harmonikusnak tűnik.

Az én putinom***

Quebec Cityben a sógornőm ebédre egy kávéház jellegű étteremben helyi specialitásokat rendelt. Először francia hagymalevest ettünk, utána pedig putint (nem tudom, hogy írják, így mondják: putin). A leves nem volt jó, az én hagymaleveseim jobbak, a putin sem ízlett igazán, de ezt sógornőmnek nem mertem bevallani.

De mi is ez a rejtélyes étel? Nem más, mint valami generál szószba öntött hasábburgonya sajttal megszórva. Ha elmarad a szósz, a forró krumpli reszelt sajttal megszórva igazán remek, pláne ha ketchup is van hozzá. Egy adag mirelit krumpli 12-15 perc alatt megsül, ha egymagamban ebédelek, akkor nekem egy gyors levessel komplett ebéd.  

Májgaluskaleves*

2-3 csirkemájat elkaparok, elkeverem tejbeáztatott, de kinyomkodott kenyérrel, nagyon finomra vágott hagymával, sóval, borssal, sok majoránnával. A masszát kávéskanállal lobogó forró vízbe szaggatom. A vízbe beledobok 1-2 leveskockát, nyomok bele 1-2 cm paradicsompürét, és kb. 20 percig főzőm. Néhanapján a változatosság kedvéért zöldség is kerül bele, még a galuskák előtt.

Paprikakrém leves *

Egyik vacsorás főzőműsorban láttuk 2013 őszén, hogy az aktuális házigazda pritamin paprikából készített levest tálalt fel. A főzését nem mutatták, a netre sem tették fel rögvest a receptet. Tájékozódtunk a neten, hogy milyen variációk vannak e témára. Kedves férjem kiválasztotta a legegyszerűbbet, és elkészítette.

6 személyre egy kiló pritamin paprikát megsütöttük, Attila leszedte a héját, adott a megpucolt paprikákhoz annyi vizet, hogy ellepje, megturmixolta, tett bele egy nagy hagymát, evőkanál vegetát és egy erőleves kockát. A kutyulmányt felforralta és kis lángon főzte 3 percig, majd kiegészítette 1,8 literre.
Először köményes kvékerrel ettük, másodszor pedig leves gyönggyel.

Most pritamin paprikából készült, de lehet főzni zöldpaprikából is. Valszeg a legjobb kápiából, mert a legtöbb receptben ez az alapanyag.

Retekleves *

Forrása egy vacsoracsata, Maróti Viki énekesnő receptje szerint készítettem, kivételesen szóról szóra, semmi módosítás. A receptet is másolom.

Hozzávalók: 50 dkg sörretek, 2 evőkanál extra szűz olívaolaj, 1 szál sárgarépa, 2 ág kakukkfű, csipetnyi szerecsendió, 1 db zöldségleves kocka, 1 evőkanál liszt, fél maréknyi aprótészta, só, darált bors, 1 csokor petrezselyem zöldje, 1 gerezd fokhagyma.
Egy fazékban forrósítsuk fel az olíva olajat, majd tegyük bele a finomra összevágott fokhagymát, forrósítsuk fél percig és utána tegyük hozzá a felkockázott sárgarépát és a meghámozott kockára vágott retket is. Dobjuk rá a kakukkfű ágat, fűszerezzük szerecsendióval, kevéske darált borssal, ízesítsük sóval és a leveskockával. Közepes lángon fedővel lefedve pároljuk öt percig, majd szórjuk meg liszttel, keverjük össze és öntsük fel másfél-két liternyi vízzel. Főzzük negyed órán keresztül, majd tegyük bele az apró levestésztát is. További öt perc főzés után keverjük bele az összevágott petrezselyem zöldjét, majd forrón tálaljuk leveses tálakba. Pár evőkanál tejszínnel vagy tejföllel tehetjük levesünket még krémesebbé.

 A leves nagyon finom lett, de mégsem az igazi. Marót Viki vendégei dicsérték a kicsit csípős retek ízt, az én levesemből ez hiányzott. Valszeg nem bennem, hanem a retekben volt a hiba. Ráadásul nem is egyszer, mert amikor másodszor főztem, akkor is így jártam.  Mentségemre: a retek nyersen sem volt csípős.

Sütőtök leves *

A sütőtököt sütve jó, meg kisgyerekeknek tápláló és egészsége főzelék. Lányomnak pici korában a kedvence volt, de nem az a finom, amit én főztem, hanem a magyar konzerv változata.  Anyósom kellően fel is háborodott ezen is, meg a salátafőzeléken is. No majd ő megmutatja, hogy a lányom az ő főzelékeit majd megeszi. No, nem ette meg. Tomi a sütőtök főzeléket sem komálta, sütve sem szerette és ahogy csemetéim nagyobbak lettek, a sütőtök nálunk kiment a divatból. Tán 25 év sütőtökszünet után átmentem a szomszédba. Nagy sütés főzés, születésnapi ebédhez, ami sütőtök levessel kezdődött. Pár nap múlva egy mezei hétköznap vettem egy méretes sütőtököt, nagy nehezen "leöltem", azaz nem volt kis munka felvágni. megfőztem és azóta ősszel és télen gyakori fogás lett nálunk is. De a későbbiekben először megsütöttem, és a sült tököt lekapartam a héjáról, rögvest bele a leveses fazékba.

A sütőtökről, tápanyagtartalmáról és egyéb tulajdonságairól a köretek alatt írtam, itt bővebben.

A leveshez 5-6 személyre úgy másfél kilós kanadai sütőtököt szoktam venni. valamelyik nagy szakács celebtől hallottam, hogy levesnek ez a legjobb fajta. De ha akarnám, akkor sem tudnám más fajtából sütni, mert a környékünkön teljesen kiveszett a már gyerekoromból is ismert nagy kerek tök.
Írtam ezt jó pár éve. Azóta a tököknek számtalan változatát árulják. Állítólag a legjobb a ker
ek Nagydobosi tök. Igen dekoratív a hokkaidó tök, akkor érdemes venni, ha vendégeknek akarunk sütőtök levest főzni. Ízre hasonló a kanadai tökhöz, ára legalább a duplája, viszont a kivájt héjában remekül lehet a levest feltálalni.

A kockákra vágoztt nyers tököt, vagy a megsütött tököt lábasba teszem, hozzá teszek egy nagy hagymát pár darabba vágva, 1 marhahúsleves kockát, 2-3 gerezd fokhagymát és megfőzöm. Majd a sűrűjét kevés lével, plusz 3 evőkanál tejfellel és 1 evőkanál liszttel megturmixolom, hozzá keverem a többi levet, ha kell akkor még vizet és sót. A tetejére csepegtetek tökmagolajat.  Felforralom és kész. A levesbetétnek krutont, vagy köményes kvékert adok hozzá. De volt, hogy pirított tökmaggal megszórva tálaltam. Dekoratív, ha a tetejére petrezselymes pesztót teszek.

kanadai

hokkaido nagydobosi kanadai tökben fasirt

Megjegyzések:

  • Persze a neten tucatnyi receptet átböngésztem. lehet hozzá főzni kókuszreszeléket, lehet kókusztejjel főzni. Jó bele a gyömbér, a kurkuma, a római kömény, őrölt koriander is. De nekünk nagyon megfelelt a leírt változat, nem próbálkoztam újabb ízesítéssel.

  • A levest általában nem tejfellel készítik, hanem 2- deci főzőtejszínnel. Újabban kapható laktózmentes is, persze dupla áron.  Van, aki tejjel főzi. Utóbbi időben én szója főzőkrémet használok, bár úgy hallottam, nem egészséges, mert a többi szója termékhez hasonlóan ösztrogént tartalmaz.

Vörös lencse leves *

A vörös lencse épen úgy hüvelyes, mint a közismert lencse, őshazája a Földközi-tenger vidéke. Fontos alapanyaga dél ázsiai, főként az indiai ételeknek. Sós vízben vagy fűszeres lében megfőzve önálló fogás is lehet, jó adalék salátákban. Ázsiában lisztté örölve kenyérsütéshez, töltelékekhez is használják. A többi szárazhüvelyessel ellentétben nem szükséges hideg vízben áztatni, mivel  a főzési ideje  rövidebb, körülbelül 10-20 perc. Számos előnyös tulajdonsága van. A közismert lencsénél sokkal könnyebben emészthető Jelentős a szénhidrát tartalma  (53 g/100 g), amely előnyös tulajdonság a vegetáriánusok részére. De magas  szénhidráttartalma ellenére kitűnő alapanyaga  a cukorbetegek étrendjének is, mivel a glikémiás indexe alacsony, amely azt jelenti, hogy csekély mértékben és lassan emeli meg a vércukorszintet. Köszvényes betegeknek nem ajánlott a magas purin tartalma miatt.
Ennyit dióhéjban a vörös lencséről.
Pár éve hallottam először létezéséről, és hamarosan ki is próbáltam. Köretnek főztem meg, kásás lett, nem voltam tőle elragadtatva. Másodszorra vigyáztam, hogy ne főjön szét, így sem lett kedvencem, és nem is vettem többet 2010 februárjáig. Ekkor a TV-ben a Vacsoracsata egyik adásában egyik celebünk levest főzött belőle bulgurral, amit török rizsnek titulált. Kedves férjem másnap hozott negyed kiló vörös lencsét és fél kiló bulgurt, és a legközelebbi családi vacsorára meg is főztem.
Hogy mi fán terem a bulgur, azt eddig nem tudtam. A műsor után kedves férjem azonnal beütötte a Goggle-ba. Röviden, amit megtudtunk róla:
az arab és török konyha igen kedvelt és fontos alapanyaga. Török rizsnek is nevezik. Valójában nem rizs féle, előfőzött, szárított, majd megőrölt búza. Nálunk két féle méretben, finom és durvább szemcséjű kapható.  kapható. A finom szemcséjű forró vizes áztatatás után salátákhoz ajánlott. A durvábból köreteket főznek.

Ennyi felvezető után végre a recept jóval rövidebb terjedelemben:

5 személyre 12 deka lencsét megmostam és beszórtam a fazékba. Hozzáadtam 3 evőkanál durva bulgurt, egyharmad tubus sűrített paradicsomot, 1 kávéskanál római köményt (nem azonos a közismert köménnyel, még csak nem is rokona), 1 babérlevelet, sót, borsot, 2 tyúkleves kockát, 1 kávéskanál finomra tört koriandermagot, felöntöttem másfél liter vízzel,  és fél órát főztem.  Sajna szép vörös színét elvesztette,  sárgaborsó színt vett fel. Külön tálban petrezselymes joghurtot tettem az asztalra, fakultatív lehetett a levesbe keverni. Itt megjegyzem, hogy a kiválasztott receptben egy csokor petrezselyem tejfellel volt elkeverve.

Ez tán a leves a legegyszerűbb változata. Vannak sokkal kacifántosabbak is, különféle fűszererezéssel.
Az arab változatoknál gyakori ízesítője a mentalevél, és vagy bazsalikom. A dél ázsiai változatot víz helyett kókusztejjel főzik. Jó bele a kurkuma, vagy csípős paprika.

Levesbetétek

Csurgatott tészta levesbe >>>

Felforraljuk a levest. Egy tojást elkeverünk 5 dkg liszttel, és annyi vízzel, hogy vékonyan csurgatható legyen. Nagyobb tojásnál a víz szükségtelen. Még megsózzuk, és a levesbe csorgatjuk, közben kevergetjük a levest. Utána egy rottyantás és kész a leves.

Megjegyzések:

  • Ha nagyobb mennyiségre van szükség, akkor is elég egy tojás, csak a liszt és a víz mennységét kell növelni.

  • A régi szakácskönyvek a csurgatáshoz keskeny végű tölcsért vagy kanalat javasolnak, vagy semmit, gondolván, hogy a csurgatás módja magától értetődik. Az új receptek szolgaian másolják a régieket, nincs újabb tanács. Pedig manapság van más módszer is: kis nylon zacskóba töltöm a tésztát,  a zacskó egyik sarkát lecsípem, annyira, hogy a tészta éppen csak ki tudjon folyni. De aki ügyes, az közvetlenül az edényből is képes megfelelően csurgatni a tésztát.

  • a tészta ízesíthető borssal, és vagy petrezselyemmel

Háromszínű puding (levesbetét)**

Ez a recept a TV Paprika "Két tűz között" című sorozatából származik.
Ezzel a műsorral, és a forrásával (Czifray szakácskönyv) a császárleves címszó alatt foglalkoztam.

A műsorból a modern receptet jegyeztem le.
A munka első fázisa: 2  egész tojást, összedolgozása 3 beáztatott zsemlével, sóval és borssal.
Ezután következi a színezés, ízesítés: a  massza egyharmadához 
vajon párolt velőt , a másik harmadhoz főtt spenótot, a harmadikhoz  rákvajat és paradicsompürét kell keverni.
Végül a háromféle masszát külön-külön olajozott alufóliába kell tekerni, jól lezárni a csomagot és lobogó forró vízben 20 percig kell főzni.

Bár ez már a modern változat, de én még tovább variáltam. Zsemle helyett vízbe áztatott és jól kifacsart kenyeret használtam. A massza harmada maradt önmagában, a második harmadhoz 2 ek fagyasztott petrezselymet, a harmadik harmadhoz csak paradicsom pürét kevertem.  (a petrezselymet én fagyasztottam, apróra vágva, majd  dobozokba lazán betöltve).
Legközelebb még módosítok, az első harmadba belekeverek kevés, tán 1 tojásból készített rántottát. Nem hiszem, hogy az ízeket különösebben feljavítaná, de a színhatást biztosan növeli.

Fontos: nem szabad elfelejteni a fólia olajozását. Az első alkalommal kiment a fejemből, és a megfőtt pudingot késsel kellett a fóliáról levakarni

Pirított kenyérkockák *

A pirított kenyérkocka, alias kruton hasznos étel-kiegészítő, vagy önálló csipegetni való drága chipsek helyett. Hajdan felkockáztam kenyeret, vagy zsemlét és olajban megsütöttem, az eredmény nem volt túlzottan jó. Azután jött Jamie, és ő egész másként készítette el, azóta én is. A lényeg, hogy kicsit szikkadt kenyeret, vagy zsemlét felkockázunk, egy tálba tesszük, kevés olajjal meglocsoljuk. Néhányszor átforgatjuk, és plusz olaj nélkül serpenyőben megsütjük. Mivel könnyen megég, nem lehet egyszerre sokat sütni, nagyobb adagoknál sütőpapírt teszek egy tepsibe és ráöntöm a kockákat, és forró sütőben sütöm 5-8 percig.

Megjegyzések:

  • A kenyeret többnyire nem szeletelem, hanem tépkedem, és a héját sem dobom ki.

  • Levesbetétnek natúr is jó, de ha borkorcsolyának készül, akkor nem árt egy kis ízesítés, valamilyen fűszer, vagy fűszerkeverék a kockákra az olajba hempergetés előtt. Én többnyire fokhagymaporral szórom be. Nem mindegyik jó, a legtöbb fokhagymapor sütéskor, főzéskor elveszti az ízét, vagy nagy sótartalma miatt szinte teljesen használhatatlan. Ha nem lesz a krutonunk fokhagymaízű, akkor utólag is szórhatunk rá port, amíg még forró. Az itt nem a reklám helye, nem illik ideírni a megfelelő gyártmányt: annyit azért elárulok, hogy az egyik nagy leveskocka és fűszer forgalmazó cég terméke a sótlan és sütésálló porocska, amit nem fűszer, hanem pác néven hoz forgalomba.

Sült borsóka levesbe

Ez azon kevés dolog közé tartozik, amiket anyám készített. Néhanapján. és sohasem sikerült neki szép szabályos borsókákat sütni. nekem sem.

Egy tojást elkeverünk 5 dkg liszttel, sóval és annyi vízzel, hogy vastagon csurgatható legyen. Nagy lyukú reszelőn, vagy nagy lyukú szűrőkanálon, vagy gyümölcsmosón keresztül a tésztát forró olajba csepegtetjük. Egyszerre csak kisebb mennyiséget, és közben kevergetjük, hogy minden oldala megpiruljon. A megsült borsókákat szűrőkanállal kihalásszuk és jó minőségű papírtörlőre tesszük. Nem tesszük bele a levesbe, külön tányérban tálaljuk, mert hamar elázik.

Megjegyzések:

  • Nekem sohasem sikerült szűrőn, vagy reszelőn csurgatni az olajba, ezért galuskaszaggatót használok. igaz, így a borsóka nem lesz borsóka, már ami a látványt illeti, de a lényeget így is megőrzi

  • Szerintem finomabb  palacsintatésztából készítve, de a legfinomabb akkor lesz, ha elmegyünk egy nagyobb élelmiszerboltba és veszünk egy zacskó levesgyöngyöt. Illetve inkább kettőt, és akkor az egyiket hazáig el lehet ropogtatni,

Tojáskocsonya**

Ez egy levesbetét erőlevesbe, húslevesbe. Az éttermekben „erőleves Royal módra” álnéven kapható.
Elkeverünk 2 tojássárgáját 1 egész tojással, ¾ deci tejjel és csipetnyi sóval. A keveréket jól kivajazott hőálló tálba töltjük és 20 percig gőzöljük. (A tál kiválasztásánál a keverék kb. kétszeresére való megnövekedésére kell számítani.)
A kész tojáskocsonyát kiborítjuk és kis kockákra vágjuk.  

Húsételek

Szárnyasokból

Délszaki csirke**

Ezt a receptet még akkor találtam, amikor az első mikrohullámú sütőmet vettem.
Sokszor készítettem mikróban, majd később agyagtálban is. (Agyagtál alatt római tál, vagy máz nélküli fedeles cserépedény értendő.), amelyeket használat előtt félórára vízbe kell áztatni.). Egyébként elkészíthető jól záródó edényben a tűzhelyen, vagy a sütőben is, de az eredmény kevésbé lesz jó.

A római tálat nem szerettem, alig tudtam beszuszakolni a sütőbe, rossz volt a fogása, így kivenni, a fedő alálesni sem volt egy leányálom.  2011-ben férjemtől kaptam karácsonyra egy nagyon aranyos 2 literes edényt, ami egy nagyobb keverő tálba is beáztatható.  Használata előtt fél órára szoktam vízbe tenni.

Kevés munkával gyorsan el lehet készíteni az edénybe valót, mikróban 25 perc alatt el is készül, agyagedényben tovább tart, mert először alacsony hőfokra állítom a sütőt, és csak fokozatosan emeltem a hőfokot,közepes erősségig , ezzel elment jó félóra, és még legalább egy, de inkább másfél  órát kell párolni.

Elkészítés: 1-2 dl tejfelt, vagy kefirt összekeverek 3 lereszelt édes almával (például starking), 1 citrom lereszelt héjával és levével, beleteszek 5 dkg mazsolát, sózom, borsozom. A beáztatott edényt vagy mikró használatánál egy jénai tálat alaposan kivajazok, belerakom a húst, ráöntöm a keveréket, és lefedve beteszem a sütőbe, illetve a mikróba..
Az étel akkor van készen, ha a csirke megpuhult és a mazsolák  felfúvódtak. Mikróban én  600 W-on 10 percig, majd 300 W-on további 15 percig pároltam.
Hogy agyagedényben mennyi idő alatt készül el, azt nem tudom, más fél órát saccolok. hamarosan kipróbálom, és utána ezt a mondatot átírom.

A receptet lehet tovább variálni. Sokan tesznek bele darát mandulát, vagy mandulapelyhet. Fűszerezni lehet még fahéjjal, és vagy szegfűszeggel, de én nem próbáltam ki, hogy így milyen lesz az íze ételemnek. Nem kell feltétlenül csirkemellből készíteni, comb is megfelel. Az almát illetően eltérők a vélemények, van aki savanykás almával szereti. Lehet pároltan feltálalni, de lehet a fedőt levéve a húsokat megpirítani.
Köretnek jó a rizs, petrezselymes burgonya, és szerintem a legjobb a krumplipüré, de egyesek szerint príma köret a mazsolás kukoricás rizs.

Délszaki csirkém receptje a Mikrohullámon menü pont alatt is megtalálható. Innen széles körben elterjedt. Most a neten nézegetve a variációkat vagy fél tucat helyen megtaláltam szóról szóra, azonosan formázva az én receptemet. Másolás, beillesztés, ennyi, , persze a forrás megjelölése sehol. Deez mind semmi. Egy blogon recept kezdetek sorakoznak, cím, pár szó, tovább >>>. A link az én lapomat hívja a képernyőre, amin nincs név, nem utal semmi arra, hogy az én saját weblapomhoz tartozik.
Már korábban is észrevettem, ha receptet keresek kulcsszóval, és a Goggle mutatja ezt a gyűjteményt, akkor csak önmagában jelentkezik. Akkor erre a lapra tettem egy fejlécet, láblécet és menüsort a honlapom különböző részeinek az eléréséhez. De a többi lapra nem gondoltam. Most egy délutánom ment rá, hogy az egyedi, nálam a Főzőcskelap egyik keretében megjelenő irományaimon legyen fejléc, lábléc, és menüsor, mint ezen a lapon. Így az a furcsaság állt elő, hogy a Főzőcske, illetve az egész honlapom fejléce kétszer látszik. Erre nem gondoltam, így most javíthatok megint.  (Amióta ezt írtam, már javítottam a fejléceket).

Csirke krumplival, gombával agyagedényben**

A délszaki csirkéhez hasonlóan ez a receptem is a mikróm hőskorából való. A délszaki csirkénél ott írt bevezető szöveg itt is aktuális.

Beáztatom az agyagedényt, majd 2 személyre félig megfőzök 60 dkg burgonyát, lehéjazom, karikára vágom. Közben megpárolok 25-30 dkg gombát, vagy a kamrából kihozok egy üveg főtt gombát, felaprítok egy nagy hagymát, egy filézett csirkemellet kilapítok, négy felé vágok, sózom, borsozom, meghintem provanszi fűszerkeverékkel.
 Az agyagedényt kivajazom, elterítem  benne a burgonya ,a gomba és a hagyma felét, ráöntök 1 dl vizet, meglocsolom kevés tejfellel, ráteszem a csirkemelleket, erre is pöttyentek tejfelt, majd a maradék gombát, hagymát, és a tetejére a burgonyaszeleteket és még egy kis tejfelt. Az edényt hideg sütőbe teszem, alacsony hőfokon 20 percig, majd közepes hőfokon még 60 percig sütöm, természetesen lefedve.

Csirkecomb fűszeres, rakottas**

A recept eredetije a NoSalty.hu webszakácskönyvből származik, B Judit barátnőm ajánlotta nemrég.
A recepten alig változtattam, csak a fűszerezést módosítottam egy kicsit, továbbá csak felső combokat sütöttem, azokat is bőr nélkül.

Először készítettem egy lisztes fűszeres száraz keveréket 10 kisebb, kb. 8-12 dekás csirkecombhoz: 5 dkg liszt (kb. 3 evőkanál), 2 tk só, evőkanál majoránna, tk piros paprika, 1 kk őrölt római kömény, 1 kk rendes köménymag szintén őrölve. Kis tepsit, amibe szorosan beleférnek a combok kiolajoztam. A combokat megforgattam a lisztes keverékbe, és a tepsibe tettem, szorosan egymás mellé a 10 darabot. A maradék keveréket elosztottam a húsok tetején. Szórtam ré 2 gerezd nagyon apróra vágott fokhagymát, egy nagy, 12 dekás vöröshagymát felkarikázva. Elkevertem 4 evőkanál olajat 150 gramm, azaz közel 2 dl,  tejfellel és rálocsoltam a csirkékre.
A tepsit lefedtem alufóliával, és 200 fokra előmelegített sütőbe, kb.  középmagasságra tettem be párolódni alsó-felső sütési módban 40 percre. Amikor lejárt az idő, akkor tepsi ki, fólia le, rá 10 dkg reszelt sajt, majd  tepsi vissza és pirítás aranysárgára (továbbra is 200 fokon, légkeveréses feslő sütéssel 15 perc).

A recept ki lesz próbálva : 5 dkg liszt, 2 tk só, 1 kk római kömény, 1 kk korriander, 1 kk bors, 1 mk szerecsendió és 1 mk fahéj keverékével is (természetesen az összes fűszer őrölt). Majd egyszer.

Most holland gouda sajtot reszeltem rá, mert az nálam szinte mindig van a fagyasztóban, de ha előre tervezetten fogom sütni, akkor veszek hozzá füstölt sajtot,valszeg  a NoSalty.hu receptben ajánlott Karavánt.

Csirkemell egzotikus paradicsommártásban *

Új reggeli főzős műsor indult az RTL-en, Mautner Zsófia főz naponta egy ételt. Ő van a Chili&Vanilia című blog mögött, mint diplomata kezdte írni valamikor régebben Brüsszelben. Azután feladta az állását, kiadott Stahl Judit segítségével egy receptkönyvet, és ma már csak a gasztronómiával foglalkozik. Volt egyszer itt a Platán könyvtárban, és elmesélte pályafutását.
Jókor, jó helyre született. Jó helyre? No, ez lehetett volna jobb is, de a jókor az biztos.
Már lehetett gasztroírónak lenni és még nem voltak annyian, mint a nyű, amikor szakmát váltott.
Valamikor én is szerettem volna szakácskönyvet írni. Először egy kis könyvet a fűszerekről. De a két számításba jöhető kiadó elutasította az ötletem. De úgy 2 év múlva megjelent a fűszerek könyve.
Mikor a Videotonba dolgoztam, a munkaidőmbe belefért volna egy könyv írása. Le is írtam néhány receptem kis családi sztorikkal megspékelve. Majd írtam egy szinopszist, de könyv nem lett belőle. Akkor még szentségtörés volt elmesélni egy szakácskönyvben, hogy a lányom hogyan szerette a zöldborsó főzeléket, hogy anyám hogyan főzött, stb.
Vagy 10 év múlva nálunk először Stahl Judit adott ki olyan szakácskönyvet , amilyenre én gondoltam.

Véletlenül láttam  Mautner műsorából az elsőt (213 március 19): egzotikus paradicsomos csirke jázminrizzsel.
Még azon a héten családi vacsorára  ezt főztem, némileg megváltoztatva a hozzávalók arányát, és a jázminrizs helyett közönséges előrefőzött rizst tálaltam fel.

A recept igen egyszerű, különlegessége a fűszerekben rejlik.
Egy igen nagy vöröshagymát apróra vágtam, kevés zsíron megdinszteltem. Adtam hozzá 6 gerezd felaprított fokhagymát, 1 tk curryt, diónyi friss gyömbért, 1 kk pirospaprikát, 1 tk őrölt római köményt és csipet fahéjat, meg természetesen sót is és végül bel kevertem egy egész doboz hámozott paradicsomkonzervet (240 grammos, natúr ízesítés nélküli). Főztem 10 percet fedő alatt, félidőben adtam hozzá kevés vizet, majd a végén 1 dl kókusztejet. Amíg a hagyma dinsztelődött, illetve a mártás főtt addig vajban megfutattam, majd megpároltam és a végén lesütöttem 60 dkg felkockázott csirkemellet. A mártást és a csirkét összeforraltam és együtt főztem 5 percig.

Megjegyzések:
Remek lett, nagyon ízlik. A fűszerek közül egyedül a római köményt lehet kiérezni, de valszeg szükséges a többi is.

A TV-ben Mautner 4 személyre 30 dkg csirkemellet készített el két doboz paradicsom konzervvel és egy egész doboz, nem tudom hány decis kókusztejjel engedte fel. A végén megszórta friss koriander levelekkel, és közölte, hogy  az étel 3600 forintba került és 600 kalóriát tartalmaz. Az enyém becslésem szerint jóval 2000 Ft alatt maradt.

A legközelebb valszeg nem teszek bele gyömbért, mert az többnyire nincs itthon készenlétben Bőven elég negyed kiló hámozott paradicsom, nyáridőben frissen, télvíz idején konzerv. A nem éppen olcsó kókusztej kihagyható nyugodtan, helyette normál tej is megteszi, de ha elmarad, az sem baj. Majd ha lesz az erkélyemen koriander, akkor annak lvelével fogom ízesíteni, de az én ízlésemnek jobban meg fog felelni egy evőkanál petrezselyem, és vagy némi snidling, sőt még apróra vágott nyers lilahagyma is.

Úgy egyébként Mautner szerint ez az étel rizzsel együtt 20 perc alatt elkészíthető. Nekem háromnegyed óra kellett, de közben a leveshez zellerszeleteket pirítottam.

Csirkék máj mártásban *

 

 

 

 

 

 

Az ihletet a TV paprika Két tűz között című sorozatából merítettem. Két szakács Czifray István 1840-ben kiadott szakácskönyvéből főz. Erről részletesen írtam, klikk ide, ha megakarod nézni.

 Az én változatomban csirkéből csak mell volt, négy fél darab, amit 4 dkg olvasztott vajba tettem, megsóztam és megszórtam reszelt citromhéjjal és sok petrezselyemmel és fedő alatt megpároltam. A citromhéjtól ódzkodom, tudom, van a héjában valami a szállítás miatt, ami káros és nem lehet mosással eltávolítani, de néhanapján ennek ellenére használom.
A májhoz nem tettem zúzát, de a szíveket rajtuk hagytam, és miszlikbe vágtam, fakanálnyi vajjal serpenyőbe tettem egy szelet kenyérrel. Utóbbit kis kockákra vágtam. Kevertem, kavartam, amíg megpirult, sóztam, borsoztam, ráütöttem két elhabart tojást és addig főztem, amíg a tojás összeállt. Ezután rálöttyintettem a csirkemellek levét, meg 1 deci vizet és belefacsartam egy citromot. Egyet rottyantottam, majd krumpli törővel némileg pépesítettem. Gondoltam a turmixra is, de biztos voltam benne, hogy homogén masszaként kevésbé lenne jó.

Gombás batyu

Már többször láttam, muffin sütőbe nyomkodott réteslapokban sült ezt meg azt. Utoljára sajtos szuflét az egyik vacsoracsatában. Vettünk réteslapot és kerestem receptet muffin sütőben sült rétes kulcsszóval. Az igazit nem sikerült megtalálni. A legtöbb túrós édesség volt, néhány túrós sós, és akadt a horgomra garnélarákos, kapros lazacos és sajtos spenótos. Én valami gombás, csirkésre gondoltam. A kulcsszavam után írtam: csirke, gomba, és ekkor már jobb találatok jelentek meg a képernyőn, de akkor nem volt időm elolvasni.

Régebben mosogatás közben jöttek jó ötleteim, minden vonalon. Most (2013. augusztus 12) van mosogató gépem, brainstorming-ra más tevékenységet kell felhasználni. Ezt a receptet kutyasétáltatás közben ötöltem ki tegnap előtt .  Lényeg, hogy a réteslapokra jól megborsozott cérnametélttel elkevert hagymás petrezselymes párolt gombát teszek, amibe belenyomkodok kis pirított csirkemell darabokat, leöntöm tejfellel és megsütöm.

Valaha sütöttem olajban koldus batyut egy kínai szakácsot utánozva. Ennek a töltelékében van üvegtészta, amit én cérnametélttel helyettesítettem. (A honlapomon a főzőcske menüben távol-keleti ételek között van.)

6 darab batyut készítettem 3 db 30x30cm méretű réteslapból.

30 dkg gombát kevés olajon megpároltam egy jó nagy vöröshagymát (megpucolva 12 dkg), hozzáadtam nettó 30 dkg felszeletelt gombát, jól megsóztam, megborsoztam, megpároltam.   Mikor elfőtt a leve, belekevertem 2 evőkanál petrezselymet és 3 dkg kifőtt cérnametéltet.

Megpirítottam negyed kiló apróra vágott csirkemellet.

Itt megjegyzem, hogy jó minőségű metéltet kell főzni, ami szálas marad.

Másfél réteslapot vizes ruhára fektettem, megkentem olajjal, rányomtam a másik másfél réteslapot,
majd ollóval 15 x 15 cm méretű négyzeteket vágtam. Ezeket óvatosan benyomkodtam a muffin sütőbe.

A rétes fészkekbe egyenletesen elosztva bekanalaztam a gombás tölteléket, belenyomkodtam a csirkedarabokat. Elkevertem 2 tojás sárgáját 2 evőkanál tejfellel és 2 evőkanál olajjal, és ezt ráöntöttem a töltelék tetejére. Olaj elhagyható, helyette több tejfel finomabb lehet, csak az nekem árt. A rétes kilógó széleit a töltelékre hajtottam, és az egészet betettem a 200 fokra előmelegített sütőbe, légkeveréssel harmadik szinten 15 percig sütöttem.

 

 

 

 

Darált húsos rizs *

Ez is majdnem kínai étel, mondhatni kínai a lá Gelencsérné. Felteszek 20-25 deka rizst főzni, és 25-30 deka darált húst sóval, borssal és kevés vízzel megpárolni. Közben megpirítok 2-3 marék zöldség keveréket, amit kínai fűszerkeverékekkel és szójaszósszal ízesítek. Utána lepirítom a darált húst. Ha megfőtt a rizs, nincs más teendő, mint összekeverni a három lábas tartalmát, és összeforralni.

Dijoni csirkemell*

Télen a lányommal és a férjemmel "adtunk a kultúrának", elmentünk a Nemzeti Múzeumba, és nem főztem. Elmentünk a Kaltenberg sörözőbe (az iparművészeti Múzeum mellett van), ahol hétvégén fél áron lehet igen jókat enni. csak az étel kedvezményezett, az ital már nem, és ajánlott előre helyet foglalni. No, nem ez a lényeg, hanem az, hogy az étlapon sok számomra ismeretlen ételt szerepelt és én a dijoni csirkemellet választottam, és sikerült itthon reprodukálni.
Gyors étel, csak a kockákra vágott csirkemellet kell kicsit megpirítani, majd ízlés szerinti mennyiségben dijoni mustárral elkeverni. A dijoni mustár csípős fajta, az én ízlésemnek 4 adaghoz 2teáskanálnyi kellett. Az étteremben burgonyapüré hercegnő módra volt a köret. Erre mondják, hogy fejedelmi!

Gombás pulykamell, Éva lányom receptje*

A lányom elég gyakran főz, kreativitásban nála sincs hiány. Nem sok ideje van főzőcskézni, így ő is kultiválja a gyorsan elkészíthető ételeket. Gombás pulykamellet eddig is gyakran főztem, de több faksznival.

Alaprecept:

35-50 dkg kockára vágott pulykamellet, 30-50 deka szeletelt gombát együtt nagy lángon megpirít, hozzátesz sót, 2 dl főzőtejszínt, összeforralja és kis lángon addig párolja, amíg a hús megpuhul.

Változatok, megjegyzések:

  • Én egy nagy fej durvára vágott hagymát is teszek bele. Általában a hagymát a gombával pirítom meg, és külön a húst. A gombát a pirítás előtt alaposan megborsozom, és megsózom.

  • Tejfellel is nagyon finom  

Jamie féle babos csirke**

A TV-ben aktuálisan kedvenc szakácsomtól tanultam ezt a receptet.

400 grammos vörös bab konzervet beleöntök egy tálba, a babszemek negyedét villával szétnyomom, hozzákeverek 2 dl tejfelt, adok hozzá sót, borsot, provanszi fűszerkeveréket, nagy fej felaprított hagymát és két evőkanál fehérbort. Alufóliából zacskót hajtogatok, beleteszek 3 darab jól kiklopfolt fél csirkemellet. Bezárom a fóliát és megsütöm.

Jaminél ez villám kaja volt, 10 percsütést mondott, hát nálam 205 fokon egy óra alatt puhul meg a hús. De ez tökmindegy, amíg sül, addig lehet mással foglalkozni.

Megjegyzés:

  • Nem mindig vacakolok zacskógyártással, egyszerűbb, ha a kacsasütő tepsimben keverem össze a babos kutyulmányt, a tepsire teszek egy fóliát, széleit jól letapasztva, hogy ne szökjön meg a gőz, majd erre jön a fedő és így kerül a sütőbe.

Kacsa konfitálva **

Már tavaly felfigyeltem arra, hogy Márton nap körül szinte minden valamire való étterem konfitálva hirdeti étlapján a libát.  Idén 1012 őszén, megint láttam, hogy ez most a módi. Éppen vala itthon kacsamellem, úgy  döntöttem, hogy kiolvasztok én azt konfitálni fogom, bár akkor még fogalmam sem volt, hogy mit takar ez a szó, amit nem jegyez az idegen szavak szótára. Viszont a neten még magyarul is sok ezer találatot kaptam.
Már az első cikk olvasásánál megtudtam, hogy ez nem egy úri huncutság, réges-régi konyhatechnika, olyannyira ismert, hogy még anyám is alkalmazta.

Szóval semmi újdonság az elnevezésen kívül, ami a francia confit szóból származik, és tartósítást jelent, valójában alacsony hőfokon, saját zsírjában kisütött és tárolt hús A mai világban tartósításra ott a hűtőszekrény, meg a fagyasztó, de konfitált étel kulináris gyönyörűség, olvastam a Nosalty receptek között.
Ugyancsak itt olvastam:

„A tradícióktól eltávolodva, manapság gyakori az éttermek konyháin a konfitált nyúl, gyöngytyúk, sertés és csirke is, de nem mennek ritkaságszámba a lebőrözött, libazsírban vagy olívaolajban, 45-50 °C-on készített halak sem.”

Nosztalgia! Az ötvenes évek elején alig lehetett húst kapni, de jó pénzért kacsa meg liba mindig volt, és nekünk volt pénzünk, ha kellett, szó szerint megettünk ez idő tájt jó pár balatoni telket.
1956-ban októberben jöttek vidékről a teherautók, megálltak az utcasarkokon és élelmiszert osztogattak ingyen, gyakorta libát is.  Jól kihizlaltakat, alig bírtuk egy saroknyi távolságból haza vinni. Vagy fél tucat libát gyűjtöttünk be pár nap alatt, anyám kiolvasztotta a zsírjukat, benne megsütötte a combokat, melleket és lerakta a sült húst rengeteg zsírral egy kb. 10 literes piros zománc bödönbe. Még húsvétkor is innen került hús az asztalunkra.

Az én először konfitált fél kacsamellem 37 dkg volt, ami kettőnknek éppen egy ebédre elegendő. Bőrös tetejét Attila szépen bekockázta, én beledörzsöltem sót és borsot. Egy jénaiba tettem, amibe éppen belefért, és szentségtörés, de én sertészsírral sütöttem, 100 fokon majdnem 3 órát sok fokhagymával, rozmaringgal, majd leöntöttem a zsírt, megfordítottam a húst, barnára sütöttem nagyobb hőfokon és közben a sok fokhagymát mind megettem. Képtelen voltam ellenállni, és örvendeztem, hogy végre valami csemege szénhidrát nélkül.

A kész étel omlós volt, és ízletes, de a bőre nem ropogott, az is teljesen felpuhult. Megállapítottam, hogy előkellő dolog konfitált kacsát felszolgálni, de semmivel sem jobb, mint a normálisan sült kacsa.
Az első kacsa konfitálását nem követte második. De azóta többször
 sütöttem  egyben nagyobb darab húst alacsony hőfokon 2-3 óra hosszat. Nagyon bevált  pulyka felsőcomb sütésénél, de csak úgy hogy a tepsiben sütés előtt a tűzhelyen, nagy lángra tett serpenyőben jól átpirítottam a külsejét.

Majdnem kínai tésztás étel *

Nagyon szeretem a kínai ételeket, megpirítani és összekutyulni húst, zöldséget, tésztát, és fűszerezni így vagy úgy.

Az alaprecept: nagy teflon serpenyőben, vagy lábasban kevés olajon megpirítok dkg apróra vágott húst, többnyire csirke- vagy pulykamellet, esetleg sertéshúst (marhahús nekem kemény marad) közben sózom és fűszerezem. Mikor szép színe van a húsnak, kiveszem és beleteszek deka felaprózott zöldséget, sózom, fűszerezem, megpirítom, esetleg megpárolom. Ha kész, akkor visszateszem a húst, hozzákeverek dkg kifőzött copfocskát, esetleg makarónit, pennét, vagy egyéb tésztát, vagy megfőzött rizst (metélttészta, kockatészta nem vált be) Kicsit összeforralom és kész.

Zöldségek: bármilyen zöldségkeverékkel jó, szoktam francia salátaalapból, mexikói keverékekből, leveszöldségekből jó sok hagymával készíteni, de a legjobb mirelit wook keverékekből (ezek közül a vietnamit kedvelem a legjobban).

Fűszerek: a fűszereket pillanatnyi hangulatom szerint választom. Ha nagyon kínait akarok, akkor kínai öt fűszer keveréket használok, és a piruló zöldséget, illetve húst nyakon öntöm szójaszósszal. De „magyaros kínai” ételeket is főzök, ilyenkor Piros arany, Édes Anna, Erős Pista kerül a lábasba. Pompás eledelt tudok előállítani, ha a húst úgy készítem el, ahogy egy jó brassói aprópecsenyét, azaz adok hozzá sok fokhagymát és sok majoránnát. Van zöld fűszeres változatom is: többnyire kész provanszi keveréket szórok az ételbe. El lehet készíteni különféle nemzeti keverékekkel is, mint például: indiai, mexikói, görög. A variációk száma tengernyi, így ez az étel szinte megunhatatlan.

Megjegyzések:

  • A tésztáról nem csurgatom le teljesen a vizet, szűrőkanállal kiszedem a főzővízből, kicsit megrázom és bele a lábasba. (a főzővízbe mindig teszek sót, és egy-két evőkanál olajat, hogy ne ragadjon össze a tészta).

  • Az étel kínaiasabb lesz, ha több lével adjuk hozzá a tésztát, majd belekeverünk étkezési keményítőt. Így fényes mártásos bevonatot kapunk, de én így nem szeretem.

Mustáros csirke felsőcomb**

Ma (2013 január 19) megint újmódi kaja volt minálunk. Természetesen én főztem, jobban mondva sütöttem.
Mustáros csirkecomb.  Sütöttem már különböző mustáros húst serpenyőben, tepsiben, de most új recept alapján sokkal finomabbat a szokásosnál.
A forrás a TV paprikából Lucianda Scala Quinn – etetni bolondulásig tegnapi műsora  A hölgyeményt párszor láttam villanásnyira. Azt mutatja be meglehetősen mesterkélten, hogyan lehet 4 férfit egyszerűen és könnyen jól lakatni. Tegnap jobb híján elejétől a végéig megnéztük a bemutatóját, várván Jamie álomiskoláját, ami a most nem az evésről, főzésről szól.
Tegnap nem Lucianda volt a műsorának főszakácsa, hanem az egyik nagy fia a három közül, aki bemutatta, hogy hogyan és mit főzött egy bulira. A húsétel volt a mustáros csirkecomb.

Recept szerint először csirke felső combokat kell citromos rozmaringos olívaolajban pácolni. Nálam az első művelet a csirkebőr eltávolítása volt. Érdekes, a családban senki sem szereti, ráadásul nekem még meg is van tiltva. Továbbá a rozmaring helyett más fűszereket használtam, de azután a látottakat követtem.
Ma két személyre 4 felsőcombot készítettem elő. Egy akkora jénaiban amibe éppen elfértek a combok löttyintettem 4 evőkanál napraforgó olajat, belenyomtam fél citrom levét, beleszórtam pár csipet szárított Asia fűszerkeveréket (perezselyem, citromfű, zöld bors, koriander, fokhagyma, gyömbér, chili és kurkuma) és némi sót. Beletunkoltam a combokat, lefedtem a tálat és be a hűtőbe, 3 órát pihent odabent, de legalább háromszor megforgattam a husikat.
Mikor eljött az ebédkészítés ideje, a jénait fedele nélkül betettem 185 fokra előmelegített sütőbe, a perc órát 25 percre állítottam. Amikor lejárt az óra, a combokat megfordítottam és még 10 percig sütöttem. Utána a levének a felét beöntöttem kis tálkába, tettem bele dijoni mustárt és egy kis normál magyar mustárt, mind a kettőből kb. 15 grammot. Hozzákevertem egy evőkanál mézet, kevés olajat és citromlevet, csak annyit, hogy a kutyulmány sűrű maradjon. Ezt rákentem a húsokra, ha lett volna rajta bőr, akkor a bőrős felére, a sütőt átállítottam grill fokozatra és így sütöttem még a combokat még14 percig. (Nálam a grill csak felső sütést jelent és 175 fokos sütőt).

A köret hagymás resztelt krumpli volt és zöldsaláta (fejeskáposzta, endivia, frisée saláta, sárgarépa, póréhagyma keveréke) boltból készen, de meglocsoltam 4 evőkanál olívaolajjal és 1 evőkanál citromlével, és megszórtam két csipet ausztrál fűszerkeverékkel, Virginia Island mix a neve, és fokhagyma, zeller mag, koriander mag, fekete bors, szerecsendió, petrezselyem, egész szegfűszeg, tengeri só kicsit durva szemcsésre tört keveréke

Sült csirkecomb paradicsomos zöldségágyon**

Ez a legújabb receptem, Jamietől lestem el. Igaz, ő báránylábszárból főzte, biztosan nagyon finom, de a csirkecomb is megteszi, vagy más sütni való hús.

Az alaprecept: kis mozsárban megtörünk két evőkanál koriandert és egy kis chili paprikát és elmorzsolunk benne két evőkanál majoránnát. Teszünk hozzá egy evőkanál lisztet és sót, majd bedörzsöljük vele a húst. Utána a húst bő olajon pirosra sütjük és kivesszük a lábasból. Beteszünk a forró olajba 2-3 kockára vágott sárgarépát és 3-4 szál felkockázott angol zellert. A zöldségeket kicsit megpirítjuk, hozzáadunk néhány paradicsomot, egy pohár fehérbort, négy evőkanál balzsamecetet, és néhány szétnyomkodott szardíniát. Az egészet összeforraljuk, tepsibe tesszük, rárakjuk a húst, mellé teszünk két ág rozmaringot és lefedve két órát sütjük 155 fokon. (ha nem zár jól a fedő, ajánlatos alufóliát tenni a fedő alá, mer ha megszökik a lé, akkor leég).

Megjegyzések:

  • A szardíniát negligáltam és szerencsére csak egy evőkanál balzsamecetet tettem bele, untig elég volt. Szerintem almaecet, borecet, vagy nagyon kevés normál ecet is megfelel, de ezt nem próbáltam ki, mert van balzsamecetem. Elég drága, de intenzív íze miatt csak kevés kell belőle, és egy üveg évekre elég. Érdemes megvenni, nagyon jó ízt ad a salátamártásainak is.

  • A sárgarépa, angol zeller zöldségpáros mással is helyettesíthető, például mexikói keverékekkel.

  • A fűszerezésnél szárított chili paprika helyett őrölt chilit használok, de a frissen őrölt bors is megteszi (intenzívebb az íze, mint az eleve megőrölten vett borsnak).

  • Mivel a paradicsom elég domináns, a fentebb leírt fűszerek helyett olasz ízekkel is finom (majoránna, bazsalikom, bors és néhány olajbogyó), és biztos vagyok benne, hogy még számtalan egyéb ízesítéssel is pompás eledel..  

 

Töltött pulykamell vagy csirkemell variációk ***

A pulyka úgy 30 éve még ritka és drága csemege volt, és csak ünnepi alkalmakra készítettem. Először csak rántottam és krumplival, meg párolt körtével tálalta, és a körtékbe 1-1 kanál áfonyalekvárt tettem. Azután megpróbálkoztam a töltött változattal.
Első lépés a húsból minél nagyobb szeletek vágása, és fólia alatt vékonyra klopfolása. A szeletek kétharmadára rátettem a tölteléket, majd feltekertem a húst és fogpiszkálóval, illetve manapság hústűvel rögzítem a tekercseket és tepsiben sütöm meg. Sokszor leöntöm tejszínnel és amikor majdnem kész, meghintem reszelt sajttal.
Egyébként ezek a receptek csirkemellből is elkészíthetők.
Sőt nemcsak tepsiben sütve, hanem kirántva is jók.

Hogy mivel lehet megtölteni? Szinte bármivel. Az én konyhámban az alábbi variációk szokásosak:

  • egy szelet sonka és egy nagy kanál reszelt sajt

  • tejfel, reszelt sajt, kapor (kirántott változata nálunk Tomi kedvence, lásd a képet!)

  • csirkemáj apóra vágva

  • pirított gomba önmagában, vagy csirkemájjal keverve

  • egy kicsit csípős kolbász

  • a töltött dagadónál leírt bármelyik töltelék

  • őszibarack (konzerv) lecsepegtetve, kézzel szétnyomva, összekeverve 10 deka puha vajjal. Ízesítés sóval, borssal, 4 gerezd apróra vágott fokhagymával.

  • beáztatott aszalt szilva és reszelt sajt (hú, de finom!)

  • aszalt paradicsom sajttal (étteremben ettem, még nem próbáltam ki)

  • egy marék párolt leveszöldség sajttal, tejfellel

  • sonkaszelet, 3-4 szál spárga (csak szép, a spárgának benne semmi íze)

A szeletekre sonka helyett bacon is jó. Sőt, a bacon szeletek nemcsak belül jók, hanem kívül is.
A legtöbb változathoz príma köret a rizs hagymás almával. A sütő tepsi aljára szórok 1-2 fej durvára vágott hagymát és pár darab feldarabolt almát. Ha a töltelékben gyümölcs van, pl. aszalt szilva, vagy őszibarack, akkor ezekből is teszek a tepsibe. A húsokat az almás hagymaágyra teszem, kevés vizet töltök hozzá, és egy darabig lefedve sütöm. majd fedő nélkül csak addig, amíg kap egy kis színt. Ha túlsütjük, kiszárad.

Sertéshúsételek

Almás káposztás pulykaragú ***

Stahl Judit receptjéből alakítottam.
1 kanál olajjal üvegesre párolunk egy nagy felaprított hagymát, hozzáadunk egy szétnyomott duci fokhagymát, hozzáteszünk ½ kg savanyú káposztát, meghintjük egy kis pirospaprikával, belekarikázunk héjastól két darab savanyú almát, adunk hozzá babért, köményt, és annyi vizet, amennyi ellepi. Lefedve megpároljuk (25-30 perc). Amíg fő a káposzta, addig ½ kg kockákra vágunk ½ kg pulykamellet, vagy csirkemellet sózunk, borsozunk, és olajon megpirítunk. Belekeverjük a megfőtt káposztába, összerottyantjuk, és kész.

Megjegyzés:

  • Csak savanykás almával jó, egyszer édeskés almát használtam, az eredmény abszolút pocsék lett, legalábbis az én ízlésemnek.

Bigos ****

Úgy 4 éve megvettem Váncsa István ezeregy receptet tartalmazó szakácskönyvét. Azóta is ott van az éjjeli szekrényemen, és gyakorta beleolvasok itt meg ott, és mivel a szerző urat jól ismerem a képernyőről látom magam előtt lelki szemeimmel, és hallom hozzá hangját, mintha éppen magyarázna.

A többek szerint lengyel, mások szerint litván eredetű káposztás ételt Váncsa úr mutatta be nekem négy változatban. Nem csoda, ennek az ételnek éppen úgy számtalan variációja van, mint nálunk a székelykáposztának és a töltött káposztának. A négy váncsa receptben szinte csak a káposzta és az aszalt szilva a közös.  Érdekes párosítás. Már többször ki akartam próbálni, de hol ez hiányzott, hol meg az. 2008 karácsonyára megkaptam a frissen megjelent Stahl szakácskönyveket. Az első recept, amit megláttam, az a bigos volt. Ráadásul egy minimál változatban, amihez január közepén éppen minden volt a kamrámban. A komponensek arányain némileg változtatva megfőztem életem első, de nem utolsó bigos-át.

 Az én fazekamban az alábbiak főttek:

  • 50 dkg savanyú káposzta,

  • 40 dkg csíkokra vágott csirkemell,

  • 25 dkg csíkokra vágott sertés lapocka,

  • 15 dkg füstölt kolbász,

  •  8 dkg szalonna,

  • 1 nagy vöröshagyma,

  • 15 dkg aszalt szilva magozva

  • 3 dkg szárított rókagomba,

  • 2 dl vörösbor,

  • 1 ek őrölt kömény,

  • 3 babérlevél,

  • 1 ek vegyes virágméz,

  • só, bors. 

Stahl receptben 50 dkg pulykahús szerepel, sertés nincs benne, kolbászból 20 dekát kell belekarikázni, és 20 dkg szalonnát kisütni, továbbá szárított gombából öt dekát javasol.

A váncsareceptekben van édeskáposzta is , savanyú káposzta is. A I. receptjében marhafartő vagy marhafelsál a hús, és fél kiló gomba meg egy nagy zeller is kell a fazékba, méz helyett kockacukor, bors helyett gyömbér, vörös bor helyett fehér. Az aszalt szilva itt is tartozék.

A II. recept szerint savanyú és édes káposztából, maradék marha- és sertéssültekből, szárított tinórú gombából, almából, hagymából és aszalt szilvából készül, sóval, borssal, babérral, vörösborral, mézzel és borókabogyóval. A III. számú receptet joggal viselhetné a „mindent bele” címet, ebbe a paradicsom is beletartozik, és majoránnával van ízesítve. A IV. recept a második füstölt csülkös változata, a bor helyett húslevessel, ízesítve szegfűborssal, és aszalt szilva nélkül. 

Az elkészítésnek is vannak variációi, én ebben is nagyjából Stahl Judithoz igazodtam.

Először beáztattam a szárított gombát 1 deci vízbe, kisütöttem a szalonnát, felkarikáztam a kolbászokat. A szalonnazsírját nagy lábasba tettem, megfutattam rajta a csíkokra vágott húst. Felaprítottam a hagymát, kimostam a savanyú káposztát, miszlikbe vágtam a gombát, apróra daraboltam a szilvát,  és mindent rázúdítottam a húsra, megszórtam sóval, borssal, köménnyel, tettem hozzá babérleveleket, és rácsurgattam a mézet, megöntöztem az egészet a vörösborral és a gomba áztatólevével . Kevertem, meg kavartam, majd annyi vizet adtam még hozzá, hogy a lé éppen elfedje a az egészet, és felforraltam. Három perc után a fazék alatt takarékra vettem a lángot, és lefedtem a lábast, és 30 percig főztem, közben kétszer megkevertem.

A tálalásnál külön edényben tejfelt is adtam, és kisült szalonnapörcöket is az asztalra tettem.

Az eredmény fiamnak és mennyemnek jobban ízlett a székelykáposztánál, amit nálunk mindig kedves férjem készít el. Lányom fordítva szavazott, neki jobban bejött a savanyú változat. Nekem és öcsémnek mindkettő nagyon ízlik, nem tudunk választani. Kedves férjem pedig megtartotta magának szóbeli véleményét, de repetázott kétszer is.

Bőrös karaj, vagy malackaraj sütve

Egy tepsibe bele teszünk 2- félbe vágott  vöröshagymát, 4-5 gerezd fokhagymát héjában,  2-3  feldarabolt zöldpaprikát.
1-1,5 kilós  bőrös, csontos malackarajt, vagy bőrös karajt bőrös részével lefelé egy percig forró vízbe fektetjük. A bőr kifehéredik és jól vághatóvá válik. Szeletnyi vastagságban rombusz alakúra bevagdossuk. A húst leválasztjuk a csontról és a bedörzsöljük sóval, borssal, zúzott fokhagymával. A bőrös részt ne sózzuk, ne fűszerezzük, tanácsolják a receptek. Vajon miért nem?  A húst bőrével felfelé ráfektetjük a zöldségekre, aláöntünk fél deci vizet, amelybe 1 ek fehér 5%-os borecetet keverünk (almaecet is megfelel) Ráöntünk 4 evőkanál olajat, vagy aláteszünk 4 ek zsírt. A húsra teszünk 2 babér levelet. ,A tepsit  alufóliával szorosan lefedjük. Előmelegített, 220 fokos sütőbe tesszük és fél órát sütjük, majd a fóliát levéve, még 40 percet. 10 percenként meglocsoljuk a szaftjával.

Rozmaringos tepsis burgonyát és párolt zöldséget ajánlanak hozzá, de én eddig mindig steak burgonyával tálaltam.

 Forrás: http://www.hajokonyha.hu/sult_malackaraj

Ropogósra sült császárhús

Mi a császárhús?
A sertés egyik legfinomabb szalonnája. Ha az oldalasból nagyobb rész kerül bele, akkor császárhús, ha kisebb, akkor nevezzük szigorúan véve hasaalja szalonnának.
A recept a netről van, a sok ugyanolyan és nagyon hasonló között valszeg a hajokonyha.hu tartalmazza az eredeti receptet.

A bőrös, nyers császárhúst, a bőrével lefelé, egy tepsi forrásban lévő vízbe tesszük, csak egy ujjnyi víz szükséges. Két percig főzzük, majd kivesszük és bőrével felfelé deszkára tesszük. Éles késsel a bőrt és a zsírt centis távolságra, rombusz alakban bevagdossuk. Megfelelő kés hiányában, használhatunk egy sniccert is. A bőr kivételével, bedörzsöljük a húst sóval, borssal és köménnyel.. Tepsibe teszünk  2 db felnegyedelt vöröshagymát, a 3-5 durván felszeletelt fokhagymát, egy babér levelet 2 dl száraz fehér bort, és  evőkanál zsírt, majd rátesszük az előkészített húst bőrével felfelé.
A tepsit 175 fokra előmelegített sütőbe tesszük, de a hőfokot azonnal visszavesszük 110 fokra. 3 óra után, vegyük ki és alufóliával lefedve tegyük félre. A hőfokot 220 fokra emeljük, várjuk meg amíg a sütő felmelegszik és a fóliát levéve tegyük vissza a pecsenyét. 20 perc alatt a bőrt süssük ropogós pirosra, néhányszor meglocsolva a szaftjával.
Köretnek ajánlva a hagymás tört burgonya, és lehet hozzá adni párolt káposztát is.

 

Csülök pékné módra*****

Amikor még gyerek voltam, szüleimmel rengeteget jártam étterembe, csak ebédelni és előre meghatározott szerény összegnek megfelelő ételeket választhattunk. A szüleim házassági évfordulóját étteremben ünnepeltük meg, akkor bővebb keretből gazdálkodhattunk. Később, már a hetvenes években nem kellett a garast a fogunkhoz verni, férjemmel gyakran jártunk étterembe, sokszor szüleimet is meghívtuk. Ilyenkor mami és papi csülköt evett, ha volt az étlapon. Nekem nem volt szimpatikus a csülök, de egyszer megkóstoltam, és úgy gondoltam, soha többé. Férjem hozzám hasonlóan viszonyult a csülökhöz.
Az utóbbi pár évben lányom sokszor mesélte, hogy milyen jó csülköt evett. Egyik levelezős barátnőm is gyakran írta, hogy csülköt sütött. Mivel sokszor tapasztaltam, hogy régen utált étel az évek múlásával egészen kedvemre való lett és vica versa. Gondoltuk férjemmel, hogy próbaképen megsütünk egy kis csülköt. A gondolatot a tett követte, sütöttem csülköt pékné módra. 

Egy nagy fazékba tettem egy egykilós csontos  csülköt, rá annyi vizet, hogy ellepje és mellé került még  4 gerezd duci fokhagyma, egy nagy vöröshagyma cikkekre vágva, 12 szem fekete bors, 3 babérlevél, egy kávéskanál só. Forrástól számítva két és fél órát órát főztem, közben szükség szerint pótoltam a vizet.  Kivetem a léből a csülköt,  kicsontoztam és kettévágtam, bőrét bekockáztam. A páclevet nem öntöttem ki, 2 deci kellett a tepsibe, a többiből zöldséglevest főztem belőle.
A csontozás előtt bekapcsoltam a sütőt, 200 fokot állítottam be.
Elővettem libasütő tepsim, ami már legalább 20 éves, és még sohasem látott libát, legfeljebb kacsát, de abból is csak fél mellet, vagy 2 combot. A többi tepsimtől nem csak méretével, ovális alakjával és fekete igen jól tisztítható zománcával különbözik: fő erénye a jól záródó fedő.
A tepsibe tettem 2 decit a főzővízből, 3 cikkekre vágott közepes méretű vöröshagymát, 2 kicsi lilahagymát félbevágva, 1 kg szeletelt burgonyát és 3 gerezd szétnyomott duci fokhagymát.
Összekevertem 2 tk őrölt koriandert, 2 tk őrölt római köményt, 1 tk majoránnát, 1/ tk sót, és jól bedörzsöltem ezzel a keverékkel a csülök húsos felét, a maradékot a krumplira szórtam, és jól összeforgattam.
A csülköt húsos felével lefelé a tepsibe fektettem, a már beletett ez meg az tetejére és lefedve toltam be a már előmelegített sütőbe.
Úgy egy 50 perc után feltekertem a sütő kapcsolóját a maximumig, nálam ez 230 fok, de valszeg nagyobb hőfok jobb lenne. Vártam 10 percet, majd leemeltem a tepsiről a fedőt, betettem a mosogatóba, a húst meglocsoltam sörrel, csak egy egész kevéssel vigyázva, hogy csak sisteregjen a hús tetején, és ne csurogjon le az oldalán.  Körülbelül három negyed órát sütöttem még a húst, 6-8 percenként sörrel locsolgatva.

Csülkünk pékné módra nagyon jól sikerült, nagyon ízlett, és felvettem a repertoáromba.

Egybesült húsok **

Nem éppen a leggazdaságosabb étel, hiszen egybesütve a húsok kétharmadára, felére összetöpörödnek, de burgonya, és vagy párolt zöldséggel tálalva igen kevés munkával elkészül. Na, persze csak akkor, ha a sütést nem tekintjük munkának.

Egybesütni lehet csirkét, karakt, sertéscombot, szűzérmét, pulykamellet, marhacombot, oldalast és egyebeket, ha megfelelően nagyok. Például a marhacomb csak akkor lesz jó, ha legalább kétkilós. Ennek ellenére a magyar bolti marhát nem ajánlom, akkor az igazi, ha a néhai állat füvön élt. Még fűszerezni sem kell, csak sózni és víz nélkül közepes lángon lefedve jó két órát sütni. Kanadában volt szerencsém Dobray Zsuzsa háztáji marhájához sült hús formájában, igazán pompás volt. Egy sertéscomb is így készítendő, ha nem akarunk vacakolni vele, de nem árt jól megfűszerezni. Nálam a menő a sültoldalas fűszersó. Továbbá, ha éppen jó a gyomrom állapota, akkor teszek a húsok tetejére néhány nagyon vékony szelet szalonnát.

Ha egy kicsit több időt szánok az előkészítésre, akkor kis porcelán mozsárban megtörök, elmorzsolok néhány fűszert (pl. koriander, majoránna, chili, vagy tárkony csak magában, vagy kakukkfű és oregano páros), borsmalomból potyogtatok hozzá borsot, teszek bele sót és egy evőkanál lisztet, jól összekeverem, és a húst bedörzsölöm. A lisztes keverék jobban tapad és a húsra sülve szép ropogós kérget kapunk. A húst sütés előtt olajban nagy lángon pirosra sütöm, majd be a tepsibe. Ha van itthon elég fokhagymám, akkor mellé teszek egy tucat gerezdet, csak úgy héjában. Persze a héja nem kerül elfogyasztásra, sült állapotban kinyomható a belseje.

Láttam már mézes fűszerkeveréket és paradicsomos fűszerkeveréket húsra kenve. Noná, hogy kipróbáltam. Mindkettőt egyszer, ti. a mézes bevonat nem felel meg az én ízlésemnek, a paradicsomos pedig megégett. Igaz, az ausztrál szakács, aki ezt művelte, nagyon véres marhát sütött, olajban egy kis elősütés, a sütőben negyedóra és kész, máris vágta fel a húst, és csorgott belőle a nyers hús lé. Fene a gusztusát!

Ha nyak- és hátfájós napom van, és nehezemre esik a sok ülés, akkor több időt szánok az ebédre, és ha éppen egybesült húst szánok az asztalra, akkor előveszem a spékelő tűt, és szalonna csíkokkal megtűzdelem a húst. Hegyes késsel kis 1-2 cm mély lyukakat fúrok a húsba, és belenyomok fokhagyma gerezdeket, természetesen megtisztítva.

A következő bonyolultsági fokozat, hogy a hús alá zöldségeket teszek nyersen, vagy előpirítva, borral vagy anélkül, de ez már másik recept, lásd például sültcsirkecomb paradicsomos zöldségágyon!  

Húsgombóc variációk

Itt és most kizárólag rizzsel gazdagított sertés darált húsból készült gombócok készítéséről és néhány felhasználási módjáról szövegelek.

Húsételekhez az alap40-60 dkg darált hús és 8 dkg félig főzőtt rizs, levesbetéthez 20-25 dkg darált hús és 4 dkg  félig főzött rizs.
A darált húst és a rizst 1 egész tojással, ízlés szerint apróra vágott vörös hagymával, sóval és fűszerekkel összedolgozzuk. Ha csak 40 dkg húst szántunk az ételhez, akkor ildomos hozzá adni 2 beáztatott és jól kifacsart zsemlét, vagy ennek megfelelő mennyiségű kenyeret. Ha a massza túl lágy, akkor zsemlemorzsával, esetleg liszttel sűríthetjük. Levesbetétnek kisebb, főételnek nagyobb gombócokat formázunk és ezeket szószban, vagy vízben, illetve levesben főzzük meg.

Klasszikus paradicsomos húsgombóc
A receptek szerint a gombócokat lábasba kell tenni, melléjük 2 babérlevelet és ráönteni fél liter paradicsom levet, felforralni, majd lassú tűzön kevergetve fél órát kell főzni. A régi receptek természetesen házilag eltett vagy 80 dkg paradicsomból frissen főzött levet ajánlottak, a nem túl régiek fél liter vízben elkeverve 12 dkg  paradicsom püréket is megemlítik. Manapság a választék bővíthető készen vett sűrítményekkel, ivólevekkel. Ha megfőttek a gombócok, kivesszük a lábasból ás a szószt és 3 dkg zsírból és 2 dkg lisztből készült világos rántást keverünk bele. Végül 2-3 kávéskanál cukorral, és vagy námi cettl ízesítendő.

Megjegyzések:

  • A régi háziasszonyok valszeg ügyesebbek voltak nálam, mert nekem a gombócok mindig leégtek, és elkövettem azt a szentségtörést, hogya gombócokat lobogó forró vízbe dobtam majd kis lángon 20 percet főztem. A főző vízbe szoktam rakni egy leveskockát, megfelelően besűrítve jó leves alap. Sőt: főtt krumplival szoktam tálalni, a krumpli főzőlevét is hozzáteszem a főzővízhez.

  • Egyesek nem főzik elő a rizst, 20-30 perc alatt úgyis megpuhul

  • Rántást hanyagolni szoktam.

  • A gombócokba majoránnát, a paradicsomba rozmaringot teszek. Ha savanyítani akarom, akkor citromlevet használok

Húsgombóc egzotikus paradicsommártásban
A gombóc receptje éppen olyan, mint a klasszikus é, csak teszek bele 1-2 kk őrölt római köményt, meg 1 kk koriandert, csipetnyi fahéjat.
A mártáshoz megdinszteltem egy nagy fej apróra vágott vöröshagymát, adtam hozzá 4 duci gerezd felaprított fokhagymát. diónyi frissen reszelt gyömbért,
1 tk őrölt római köményt és csipet fahéjat, meg természetesen sót is és hozzákevertem fél liter natúr paradicsom sűrítményt. 1 dl kókusztejet és szükség szerint vizet és felforraltam.

Megjegyzések:

  • Nem szabad nagyon intenzív ízű paradicsompürét használni, mert elnyomja a kókusztej ízét

  • A főtt krumpli nem igen illik hozzá, rizzsel szoktam tálalni. Állítólag ehhez az ételhez jázmin rizs dukál, még nem próbáltam, de közönséges  rizs is megteszi. Kipróbáltam vadrizs keverékkel és arborió azaz rizottóhoz való rizzsel is. Utóbbi volt a nyerő ízben és külalakban is, de árban kevésbé- 

Húsgombóc sütőtökben sütve
A húsmasszából nem kisgombócokat formázunk, hanem két nagyobbat. Ezeket beletesszük kivájt fél tökökbe és 200 fokon 40-45 percig sütjük. Ennél a változatnál a darált húshoz sok fokhagymát és petrezselymet teszek. Sütés után a tököket megkenem szétnyomott fokhagymával, megsózom, bővn meghintem petrezselyemmel és 2-3 percre visszateszem a sütőbe.

Töltött malaccomb, avagy őszibarackos töltött hús**

2006 szilvesztere előtt két nappal a TV-ben kedvenc szakácsom, Jamie Olivier karácsonyra New Yorkban, bőrős sertés hátszínt sütött őszibarackkal töltve. Kedves férjem javasolta, hogy szilveszterre süssünk meg egy szép darab bőrős malaccombot Jamie receptje szerint, és másnap ment a piacra, és a Metróba beszerezni a nyersanyagokat. Vett egy kilós szép kis malaccombot és szépen bevagdosta a bőrős részt, egész a húsig, kb. ujjnyi távolságban, és a másik oldalán táskát vágott a húsba. A többi már az én dolgom volt.
A töltelék: 3 fél őszibarack (konzerv) lecsepegtetve, kézzel szétnyomva, összekeverve 10 deka puha vajjal. Ízesítés sóval, borssal, 4 gerezd apróra vágott fokhagymával.
Ezután a húst kívül bedörzsöltem sóval, a bőrős rész hasítékaiba is belekentem. Majd a táskába belenyomkodtam a tölteléket. A húsos oldalát keresztben kicsit átlapolva beborítottam bacon szeletekkel (csomagolt baconból 6 szelet kellett). majd az egészet hosszában spárgával összekötöttem, és keresztbe három helyen. A tepsibe a bőrős felével felfele helyeztem el. Mellé tettem a maradék két fél őszibarackot, és héjastul vagy egy tucat fokhagymagerezdet, meg egy hosszú szál frissen vágott rozmaringot. Majd mellé töltöttem 3 deci száraz fehér bort, vigyázva, hogy a bőrős részre ne kerüljön. A tetején elkentem 2 evőkanál olíva olajat. Forró sütőbe tettem be, és 170 fokon 100 percig sütöttem, majd kihűlve kedves férjem felszeletelte.
Az én köretem nagyon lepirított tört krumpli volt a sült őszibarack darabokkal, és jól meglocsolva a pecsenyelével. Azt hiszem, krumplipürével jobb lett volna, de az biztos, hogy a köretnek a két fél barack igen kevés volt. A végeredmény: érdekes, szokatlan, de igen jó ízű szilveszteri vacsora, amihez tokaji szamorodnit ittunk.
Jamie kakukkfűvel ízesítette a tölteléket, és a tepsibe egy egész csokrot rakott. Férjem a kakukkfüvet és egyéb zöldségeket letiltotta, a rozmaringot stikában adtam hozzá. Neki más fajta sütője van, és 220 fokon egy órát sütötte. A szeleteket sütőben átsütött, alaposan összetört
petrezselymes főtt burgonyával és zöldségpürével tálalta. A köretet meglocsolta a malacka levével, és rátette a megsült barackokat.

Nemcsak malaccombot, hanem pulykamellet, karajt is érdemes hasonlóan elkészíteni.

 

Sült oldalasok **

Oldalas alatt itt a csontos rövid oldalast értem, amit a csontok mellett felvágok, jól besózók, és megsütök így vagy úgy.
Hajdan betettem a darabokat egy tepsibe és közepes hőmérsékletem sokáig sütöttem. Mikor szépen megpirult, kivettem, és megkentem pirospaprikával. Mikor kihűlt, betettem a hűtőbe és hidegen vacsorára fogyasztottuk.
Azután változott a módi. Első lépésként bő zsírban fedő alatt félpuhára pároltam, majd a lábasban zsírjára sütöttem.
Egyszer unokabátyáméknál nagyon finom, szinte feketére sült  fokhagymás oldalast ettünk. Ez a hús sütőben jól megsózva, borsozva fokhagymás tejben sütve készült. Persze hamarosan leutánoztam. Ennek a módszernek az egyetlenhátránya, hogy nagyon hosszú a sütési idő.
Azután kísérleteztem más ízesítéssel is. A még nyers húst megkentem olaj, só, római kömény, összetört koriander keverékével és pár óra hűtőben való pihentetés után kicsit megpirítottam, megpároltam, majd zsírjára sütöttem.  Tört burgonyával remek étel!
Másik igen jó
keverék: 3 ek olaj, 2 tk pirospaprika, 1 tk örölt kömény, bors, só.
Eredetileg Jamie marokkói báránysülthöz kezdte el így a keverék készítését, de azután ő még tett bele jócskán szárított kakukkfüvet, és miután beledörgölte a húsba, még megszórta szerecsendióval.
Nem túl régen a rádióban hallottam a kínai módit. Nincs fűszerezés, csak szójaszósszal kell a húst nyakon önteni, utána mint az előző változatnál pirítás, párolás és lesütés következik.
Majd 2011-ben újabb gyors elkészítési módot lestem el Jamietől a már fentebb említett bárányborda készítésekor. Ezt utánozva az oldalast nagyobb darabokra vágom. ha bőrős, akkor férjemet megkérem, hogy szépen kockázza be. Jól beledörzsölöm a fűszerkeverékkel, és bőrös hús esetén félreteszek egy kis keveréket.  Felforrósítok egy serpenyőt és bőrös, illetve húsos felükkel lefele elhelyezem a serpenyőbe, ráteszek csak a húsokra egy kis fedőt és jól lenyom a húsokat.  2-3 perc múlva általában szép barna a hús. ha bőrösen sütöm, ennyi idő alatt szétnyílnak a kockák, és a résekbe beleöntöm a félrerakott fűszerkeveréket. Fordítva
visszateszem  a húsokat a serpenyőbe, öntök mellé kevés vizet, lefedem a serpenyőt és 30-40 percig párolom a húst. Majd a fedőt levéve a maradék levet leöntöm, megfordítom a húsokat és megint lenyomva sütöm egy kicsit. A leöntött lébe pedig beleforgatok főtt krumplit és kicsit megpirítom. Megjegyzem, hogy Jamie tepsibe tette a húsokat, abban pirította, párolta és a végén 10 percre betolta a sütőbe.

Az oldalasnál egy rókáról több bőrt is le lehet húzni, mivel az oldalasból levest is lehet főzni. Kimondottan csak oldalasból nem készítek levest, de néha beteszek pár darabot húslevesekbe, vagy  csak egyszerű zöldséglevesbe. A húst nem hagyom sokáig főni, amikor majdnem puha, akkor kiveszem, fűszerezem és serpenyőben pirosra sütöm.

Szűzpecsenye Wellington módra *****

A csoda amit ma elkészítek az a Wellington bélszín szűzpecsenyéből.

Maholnap 71 éves leszek, és Wellingtont most karácsonykor ettem először. Most is csak véletlenül, mert Évánál az volt az ünnepi lakoma, majdnem anyósa sütötte, és mi kaptunk a maradékból.  Ez sem látott bélszínt, de igen finom volt és elhatároztam, hogy hamarosan én is elkészítem. És most van itt az ideje.

A hús elősütve, gomba elkészítve, leveles tészta olvadozik, és ahogy sodorható lesz, folytatom a Wellingtonomat.

Természetesen az elkészítést irodalmazás előzte meg. Mondhatom, ahogy szoktam: recept van a Wellingtonhoz annyi, mint az égen a csillag, de szerencsére az alapváltozatok nagyon egyformák akár bélszínből, akár sertésszűzpecsenyéből készítik, csak nüansznyi eltéréseket találtam (mennyiségek, fűszerezések).

Továbbá megtudtam, hogy Angliából származik a recept, királyok eledele volt, a Monarchiában a XIX. században terjedt el a bécsi kongresszus után a Metternich hátszínnel egy időben. Főleg karácsonykor került az asztalra. (Megnéztem, a bécsi kongresszust 1814-1815-ben tartották a napóleoni háborúk győztesei Metternich vezetésével. A róla elnevezett hátszín receptjét is elolvastam, paradicsomos marhasült, nem tűnik nagy számnak.)

Így készítettem én 2 személyre:

Egy darab, 31 dkg szűzpecsenyét bedörzsöltem só, bors és római kömény keverékével, majd forró olajban barna kérget sütöttem a húsra. Először az egyik végét lógattam az olajban, majd a másik végét, és utána jöttek az oldalak pirítása, ügyelve arra, hogy pici kis terület se maradjon kéreg nélkül, különben kifolyna a hús leve és lucskossá tenné a tésztát. A kihűlt húst megkentem sima mustárral (elmaradhat).
20 dkg gombát apróra vágtam, megpirítottam a hús után megmaradt olajban egy fej, kb. 6 dkg  felaprított hagymával , végül egy csokor nagyon finomra vágott petrezselyemmel kevertem el.
A tésztából 12dekát kinyújtottam jó vékonyra, úgy  3-4 mm lehetett és 25x22 cm . Rákentem a gombapépet, szabadon hagyva hosszában 2 centit, ezt megkentem vizes tojássárgájával, majd a elhelyeztem a húst és feltekertem a tésztát. Tepsibe tettem az illesztéssel lefelé,  a tetejét megkentem a maradék tojássárgájával és 180 fokosra előmelegített sütőben 40 percet sütöttem.

Kis eltérések: a gomba mennyisége változó, 15-50 dkg között, sokan szalonnát sütnek, a pörcöket kiveszik, és a zsírját használják fel. A mustáros kenés is opcionális. A fűszerezéshez lehet tárkonyt is használni.

Egyéb változatok: a tésztára sonkaszeleteket tesznek, vagy libamájszeleteket. Utóbbit szarvasgombával fűszerezik.

Az étel valóban királyi volt ízre, küllemre nem, mert szeletelésnél nem maradt a húson a kéreg, szemmel láthatóan lét oldalt sütésnél elvált a hústól. Valszeg kicsi volt a tészta átfedése, és a 2 cm ragasztás.  

Íme az elkészült Wellington, háttérben tárkonyos zöldbab leves, és a beképzelt sárgarépa köret.

Hogy miért beképzelt?

Mert édesburgonyának (batáta) hiszi magát, mivel fokhagymával és petrezselyemmel batáta recept szerint készítettem.

 

Jó hír a nem cukorbeteg batáta kedvelőknek: már 350 forintért lehet kapni egy kilót. Korábban örvendeztem, ha csak 7-800 Ft volt. lehet, hogy ez már magyar termés, ugyanis kiderült, hogy az alföldi silány homokos földeken jól megterem, és szövetkezetet alakítottak a termelésére és értékesítésére. Vérszemet kaptak Zalában is, ott is van nagybani termelés.

 Töltött dagadó variációk , avagy csirketöltelékek **

Olcsó és kiadós étel ebédre, vacsorára. Ugyanakkor vendégfogadásra is alkalmas, mivel igen dekoratív szeleteket lehet belőle vágni.

Lánykoromban nem ismertem ezt az ételt,  a férjem tanított meg az elkészítésére.  Egy ideig gyakorta volt nálunk, majd feledésbe merült, és pár hónapja támadt fel újra minálunk, két féle változatban is.

Mi kb. 35 centi hosszú, jó széles dagadót szoktunk venni (kb. 80 deka), és még a vásárláskor a hentessel felszúratjuk. (Ez csak királyi többes, a dagadót mindig kedves férjem veszi meg)

Első számú töltelékem:

  • 2 szikkadt  zsemle tejben (vagy vízben) megáztatva,

  • 2 darab egész tojás,

  • 1 kk bors,

  • 3 ek finomra vágott petrezselyem,

  • 1 ek apróra vágott hagyma,

  • 1 kk majoránna,

  • 1 kk só.

A húst kívül és belül sózom és borsozom. A töltelék összetevőit kézzel jól összegyurmázom, és betöltöm a húsba. Először a keskenyebb végét hústűvel összetűzöm, és a húst függőlegesen tartva beleteszek egy marék tölteléket. Lefektetem a húst, a tölteléket kívülről a vége felé terelem, majd újra felemelem a húst, és így tovább. Egyszerűbb a dolog, ha  valaki segít, és függőlegesen tartja a húst, mert akkor jól lehet felülről tömködni. Csak ki ne lyukadjon!

A megtöltött hús kiolajozott tepsibe teszem, tetejét bekenem olíva olajjal, mellé öntök egy kevés vizet és bort, lefedve puhára párolom, utána fedő nélkül pirosra sütöm. Ha szépen akarjuk szeletelni, akkor előbb hagyni kell kihűlni, és lehetőleg pár órát pihentetni a hűtőben. 

Nem kell alá és fölé olíva olaj, zsírral még finomabb, különösen, ha füstölt szalonnából olvasztjuk ki. Ennek a felsőfoka, ha a húst sütés előtt füstölt szalonna szeletekkel borítom be.

Legtöbbször teszek a hús mellé 1-3 gerezdekre szedett fokhagymát héjával együtt. Persze előtte nem árt megmosni. A fokhagymákat külön tálalom, mindenki maga nyomja ki a héjából.  

A második számú változat a májas töltelék. A fentieken felsoroltakon kívül a töltelékbe keverek kb. 20 deka elkapart nyers csirkemájat.  

A harmadik változat az ormánsági töltött dagadó Venesz József és Túros Emil után: a töltelék fel van turbózva darált sertésmájjal, darált füstölt hússal, és majoránnával, borssal, paprikával és fokhagymával van ízesítve. 

A negyedik változat csak ínycsiklandó terv, még nem próbáltam ki, de ami késik, az nem múlik. Így persze nem vállalok érte felelőséget, de nekem finomnak tűnik.

A nem tudom, hol olvasott recept szerint 80 deka dagadóhoz kell:

  • 40 deka savanyú káposzta jól kiöblítve,

  • 2 nagy hagyma felaprítva,

  • 1 kk őrölt kömény,

  • só, és bors,

  • 2 kk mustár a dagadó belsejének a megkenéséhez.

A keveréket összeállítjuk, betöltjük a dagadóba, tepsibe tesszük és ráöntünk 1 dl forró olajat és 3 dl forró vizet,  és lassú tűzzön 40-50 percet sütjük


Az első két töltelékkel szoktam csirkét is tölteni, sőt karaj, csirkemell és pulykamell szeletekhez is használom. Ha hús szeleteket töltök, akkor kevesebb töltelék is elég. A jól kiklopfolt szeletek kétharmadára rákenem a tölteléket, majd feltekerem a húst. A sütéshez olyan tepsit választok, amiben  a tekercsek csak nagyon szorosan férnek el, és akkor még megtűzni sem kell. Ha nincs méretes tepsi, akkor hústűvel, vagy fogpiszkálóval kell a tekercseket rögzíteni.
 

Zrazi és társai**

Ezt az ételt vagy 30 éve találtam egy nemzetközi szakácskönyvben. Úgy rémlik, hogy lengyel étel, de a nagy esküt erre nem teszem le. Ez valójában egy egybesült, töltött fasírt.

Az alaprecept:

A töltelékhez fel teszek főni 3 tojást, tejbe (néha csak vízbe) beáztatok 3 zsemlét (sokszor csak kenyeret, akár barnát is), majd 60 dkg darált húsból 2 kifacsart és szétnyomott zsemléből, 1 tojással, hagymával, fokhagymával és sok fűszerrel fasírt masszát készítek. A keményre főtt tojásokat lehűtöm hideg vízben, kicsit megtöröm a héját, majd még pár percet áztatom, és utána megpucolom, kockákra vágom, hozzáadom a maradék kifacsart zsemlét és egy egész tojást. Adok hozzá sót és borsot, összedolgozom és kész a töltelék.

A húsmassza felét elterítem egy tepsiben, ráhalmozom a tölteléket, rányomkodom a hús másik felét, a tetejére főzővaj darabokat teszek, melléöntök 1 deci vizet, a tetejére vékony fagyott zsír csíkot teszek, és megsütöm (155 fok, 45 perc).

Kérdés: tudod miért vagdalt hús a fasírt neve? Elárulom: mert régen nem darálták hozzá a húst, hanem apróra vágták. Amíg még nem voltak gyermekeim és éppen több időt áldoztam egy ebédre, én is vagdaltam a húst. Érdemes vele fáradni, sokkal ízletesebb lesz a fasírtunk akár egybesütve, akár pogácsaként.

Töltött fasírt pogácsák is süthetők akár tepsiben, akár olajon. Csak azért ritka az asztalomon, mert ehhez már sokáig kell a tűzhely mellett állni.

Változatok:

  • Stefánia vagdalt: a töltelék 6 darab kemény tojás, kicsit ferdén szorosan egymásmellé rakva.

  • A töltelék egy szép szál kolbász

  • Ha vendégváró hidegtálhoz készül, akkor a zrazi töltelék közepére kolbászt teszek, vagy a töltelékbe belekeverek kis kockákra vágott sárgarépát.

  • Egy munkavacsorán méregdrága étteremben a hústekercsbe egész gombákat rakott a szakács, a kis gombafejek szára felfelé, illetve lefele állt, és a szeletekben szép rajzolatot adott. Szemnek szájnak egyaránt pompás volt.

  • A tetejére ajánlatos zsiradékot tenni, nem feltétlenül disznó- vagy libazsírt. Megfelel néhány vajcsík, de a legjobb, ha a füstölt szalonna szeletekkel borítjuk be.

  • Nemrégiben zsemlét sütöttem napraforgó- és tökmaggal, maradt egy fél tojás, és benne jócskán a magvakból. Mivel éppen egy töltelékmentes egybesült vagdalt, várta, hogy felszabaduljon a sütő, a maradékot rákentem, rányomkodtam a hús tetejére. Azóta már sütöttem vagdaltat szezámmaggal, és lenmaggal is. Ha szavaznom kellene, akkor a napraforgómagra tenném le voksomat.

  • A fűszerezéssel is lehet variálni: kész fasírt porok (legkevésbé szeretem), vagy bors és sok majoránna, vagy majoránna és bazsalikom (ez utóbbi a kedvencem, de ritkán ízesítek bazsalikommal, mert kedves férjem nem szereti). Ízletes fasírtot kapunk, ha provanszi fűszerkeveréket teszünk bele.

  • Ha nem használok domináns fűszert, a töltelék lehet egy kis tejfel kaporral elkeverve, és gazdagabb változatnál egy marék reszelt sajttal dúsítva.

Marhahúshúsételek

Uborkával töltött húsok.**

A svédek rénszarvashúst töltik meg uborkával.  Én  a szarvast felsál szeletekkel helyettesítettem.  Klopfolás, sózás, borsozás után ráfektettem 2-2 füstölt bacon szalonnaszeletet, erre 2-2 kicsi uborkát keresztbe,  ráhajtottam a húsvégeket jobbról és balról, megtűztem fogpiszkálóval és olajban körbesütöttem, majd az olaj javát leöntöttem,helyette némi víz került a serpenyőbe, és lefedve pároltam a husikat vagy egy órát. Új krumplit pároltam hozzá vajon, és hogy autentikusabb legyen a tálalás tettem a tányérra úgy egy evőkanálnyi vékonyan felkarikázott újhagymát, és kb. ugyanennyi áfonyabogyót A svédek is szeretik az áfonyát, de ezt az ételt sárga ribizlivel és újhagymával tálalták.

Ha felsálba jó töltelék az uborka, akkor valszeg csirkemellbe is, gondoltam én. Jól sejtettem, bár a recepten változtattam. A csirkemelleket sóztam, borsoztam, megkentem vékonyan mustár és tejfel keverékével, megszórtam kaporral és ezután fektettem rá az uborkákat. Elkészítettem a tekercseket, tepsiben szorosan egymásmellé raktam, a tetejüket megkentem mustárral és tejfellel. Közepesen meleg sütőben fél órát alufóliával lefedve pároltam majd a fóliát eltávolítva sütöttem készre

Majdnem aragóniai marhasült**

Ez a recept nem a TV-ből, hanem szakácskönyvből származik. Először kipróbáltam majdnem szó szerint, nem igazán ízlett. A majdnem recept jobb.

A villám változatnál lábasba teszek marhahús szeleteket, rászórok három jó nagy fej felkarikázott hagymát, egy csokor miszlikbe vágott petrezselymet, belekerül 2 evőkanál borecet, két evőkanál paradicsom püré, erőleveskocka, bors és 6 dl víz. Felforralom, majd nagyon kis lángon 2 órát főzöm. De beállítom a percórám és egy óra főzés után többször megnézem, mert hajlamos leégni!

A fentieknél finomabb lesz főztünk, ha a hússzeleteket az eredeti recept szerint lisztbe forgatva elősütjük, mintha vadast készítenénk.

Az eredeti változatban a sok főzés után nincs még kész az étel, egy tábla reszelt keserű csoki beleolvasztása a befejező hadművelet. Kipróbáltam, egyszer  és soha többé!

Megjegyzések:

  • A borecet elmaradhat, helyettesíthető 1 kávéskanál ecettel, de megfelel egy babérlevél is.

  • Ha van éppen felesleges és olcsó borocskám 1-2 decit teszek bele. (általában tartok itthon 1 üveg nagyon olcsó bort kimondottan főzéshez)

  • Petrezselyem helyett ajánlható majoránna és bazsalikom is, ezekhez társítható néhány olajbogyó is. Lehet készíteni tárkonyos változatot is, de nekem nem igazán ízlett.

Marhapofa vörösborral

Tavaly, 2013-ban a lányom a barátjával étteremben vacsorázott, és a fiú marhapofát evett burgonyafánkkal. Ekkor hallottam először marhapofáról. A lányom elmondta, hogy ez most igen divatos étel és igen sok étteremben lehet kapni. Oké.
Kedves férjem ment pár nap múlva a piacra és hazatérve „na mit hoztam neked?” kérdéssel a hátizsákjából kihúzott egy kis csomagot, amiről azonnal sejtettem, hogy valami hús.  Az volt, hús, pontosabban marhapofa.
Ezt követte hamarosan a recept vadászat. Férjem is, én is tucatjával olvastuk a vörös boros marhapofa recepteket. Végül nem egy receptet főztem meg, hanem sok recept rezüméjét.

Egy délután  60 dekás marhapofát kockákra vágtam, betettem egy lapos jénai tálba. Került mellé 2 kis vöröshagyma, egy nagyobb répa, egy még nagyobb petrezselyem gyökér, 5 kövér gerezd fokhagyma, egy szál angol zeller, 2 babérlevél, kakukkfű, só, bors és egy csokor petrezselyem. A zöldségeket előzőleg felkockáztam, a fokhagymákat késsel szétnyomtam, a petrezselymet felaprítottam. Végül ráöntöttem 3 dl száraz vörösbort. Lefedtem a tálat és betettem a hűtőbe.
Másnap reggel elővettem. Leszűrtem és félreraktam a páclevet, a babérleveleket kidobtam. Kiolvasztottam pár szelet szalonnát és a zsírjában megpirítottam a hús darabokat. Majd a húst kivettem, a zöldségeket betettem a lábasba és ezeket is megpirítottam.  Belekevertem egy evőkanál paradicsompürét, negyed kiló felszeletelt gombát, csak csiperkét, bár stílusosan vargánya kellett volna. Végül ráöntöttem a páclevet, meg 3 dl  leveskockából főzött alap lének  kinevezett levet.
Ezek után jött a főzés. Még jó, hogy reggel kezdtem a munkát, mert felforralás után egészen kis lángon fedő alatt három óra alatt puhult meg a hús. (Egyébként nem feltétlenül főzni kell, lehet 110-140 fokos sütőbe n lefedve süthető.  De így is időigényes, az elolvasott receptek szerint 3-6 óra a sütési idő.)
A megpuhult húst kivettem a lábasból, a vissza maradt zöldséges mártást botmixerrel pépesítettem., majd felforraltam és mártás sűrűségűre főztem, hozzákevertem 5 dkg vajat és végül beleforgattam a húsdarabokat.

Köretnek burgonyafánkokat sütöttem . De ajánlanak hozzá burgonyapürét, tarhonyát, puliszkát, frissen sült kenyeret, párolt zöldségeket,stb., lehet válogatni!

Halételek

Norvég tonhal*

Ezt a receptet egy tonhalas zacskóról gyűjtöttem be. Elég gyorsan elkészül, és viszonylag ízletes, már amennyire a tonhal ízletes lehet. 2-3 vöröshagymát felkarikázok 3 mm vastag szeletekre, a halat féltenyérnyi darabokra vágom, megsózom, borsozom, és lisztbe forgatom. A hagymát és halat 3-5 percig együtt sütöm, majd ráöntök másfél deci vizet (az eredeti recept szerint húslével kellene felönteni), felforralom és egy kicsit főzőm. Egy hátulütője van, nagyon könnyen leég. Végül citromlével petrezselyemmel kell ízesíteni (a citromlevet általában negligálom). Ajánlás a zacskóról: burgonya mellé, vagy vegyes párolt zöldséggel forrón tálaljuk. A forró tálalást betartom, de rizst főzők hozzá.

Nyelvhal medvehagymával

Attila ősszel, 2013-ban,  egy szerda ment reggel a piacra. Előtte megbeszéltük, hogy csütörtökön halnap lesz. Nagy meglepetésemre nem olcsó afrikai harcsát hozott, hanem nyelvhalból fél kilót potom 1604 forintért. Mind a ketten búvárkodtunk a neten, no nem másik halat, hanem jó nyelvhal receptet kerestünk. A választék akkora, hogy alig tudtunk dönteni. Végül a látvány alapján medvehagymás nyelvhal tekercset választottuk. Alaposabban megszemlélve a két halszeletet, volt olyan gyanúm, hogy feltekerve nem fog belül megsülni a hal. Így tekercs helyett csak töltött szelet lett.

A kiterített nyelvhal szeleteket beterítettem apróra vágott medvehagymával. Kb. fél csokornyit használtam el 2 szelet halhoz. A szeletek harmadát felhajtottam, majd a másik harmadát is. (nem tudom értelmesebben leírni, így 3 rétegű szeletet kaptam.)
Megsütöttem forró olajban.

Előírás szerint 5 percig sütöttem, majd megfordítva még kettőt, azután dupláztam és késznek nyilvánítottam. Keresztben kettévágtam az egyik darabot. Hát nem tök nyers volt a belseje? Rátettem a  darabokat a crips tálra, mindegyiket kitekertem és be a mikróba, persze crips-grill módban. Minden jó, ha a vége jó, a hal így medvehagymásan remek lett, meg sem tudtuk enni mind a két darabot.

Pangasius, tilápia, afrikai harcsa *

Mind a három hal viszonylag új felfedezésem, és hetente legalább kétszer kerül valamelyik az asztalunkra.

A pangasius, röviden panga, magyarul cápaharcsa.  A magyar neve cápaharcsa,  a harcsafélék családjába tartozik és Délkelet-Ázsiából származik. A nálunk kapható pangát vietnámi tógazdaságokban tenyésztik. Viszonylag olcsó, kicsit drágább, mint a ponty, és jóval olcsóbb a magyar harcsánál. Fagyasztottan olcsóbb, mint frissen, de szerintem a friss sokkal finomabb. Rendkívül jó ízű, szép fehér a húsa,  szálkamentes, nem szárad ki  olyan könnyen, és egyáltalán  nincs a jellegzetes halszaga. A tengerentúlon és Japánban már régebb óta szik, Európában csak az utóbbi években kezd elterjedni.  Létezik sárga, rózsaszín és fehér húsú, én eddig csak a fehérhúsúval találkoztam

Sok féle módon készíthető el. lehet csak párolni, több kevesebb olajban kisütni, rántani, grillezni. Fűszeres vajak, főleg savanykás fűszerezés (kapribogyó, citrom, snidling, lime lé, bors) illik hozzá. Rántva érdemes a zsemlemorzsába szezámmagot tenni. Olvastam, de nem próbáltam ki kókuszreszelék, mandula, fokhagymás chili szósz olívaolaj és bors keverékébe mártva megsütve.
Nálam nyerő kevés olajon sózva, borsozva 2 oldalán 5-5 percig fedő alatt sütve. Illetve sütés előtt gyakran keményítőbe forgatom, fedő nélkül sütöm, így nem esik szét a fordításnál és kap egy kis kérget.
H a több időm van, akkor vietnámi gőzölt halnak  készítem el
az alábbiak szerint:
Beáztatok egy órán át 3-4 szelet szárított vargányát (elmaradhat). Apróra vágok egy ujjnyi friss gyömbért, szintén apróra vágok fokhagymát, legalább egy evőkanálnyit.  A gomba levélből 2 evőkanálnyit elkeverek 1 evőkanál szójaszósszal és 2 evőkanál fehérborral. A halszeleteket sózom, borsozom, kivajazott jénai tálra teszem, ráöntök a léből, ráteszem az áztatott gombákat, , és a tetejére szórom a gyömbért és a fokhagymát, majd 8 percig kigőzölöm egy nagyobb fazékban.

USA-ból hazalátogató unokahúgommal a nyáron halakról beszélgettünk. Nem egy szakácsművész, és ezért gyakran süt natúr, kevés olajban valamilyen halat. A fő kedvence a  tilápia. Nemcsak neki, az USA-ban a legnépszerűbb hal. Észak és Közép-Afrika folyóban, mocsaraiban él, de amit nálunk árulnak, azok tenyészetből származnak.  Szép fehér, ízletes, szálkamentes. Nem egyértelműen egészsége hal. Egy neten talált cikk szerint a halfarmon tenyésztett tilápia több rossz-hatású hosszú-láncú omega-6 zsírsavakat (arachidonsavat) tartalmaz, mint a hamburger, a fánk vagy a húsos szalonna - mondják a Wake Forest Egyetem kutatói , és ezért a gyulladáskeltő hatása nagyobb azokénál. No így már kevésbé szimpatikus, ráadásul drága is, lazac árban van. ennek ellenére egyszer vettünk egy szép méretes darabot, keményítős bundában  sütöttem meg. nagyon finom volt, de a panga nemcsak olcsóbb, hanem sokkal jobb, és így a tilápiát kihúztam a repertoáromból.

Az afrikai harcsa szerintem a három hal között a legízletesebb, és ráadásul a legolcsóbb. Az elterjedési területe magába foglalja egész Afrika területét, Kis-Ázsiát és Törökország déli részét. Hazánkba először 1984-ben importálták  Hollandiából, majd 1988-ban Dániából és a Hortobágyi Halgazdaságba kerültek. Manapság  tíz-tizenöt kisebb-nagyobb halgazdaságban tenyésztik Néhány zárt kezelésű, meleg vizű horgásztóba is betelepítették, ahonnan a horgászok rendszeresen fogják kapitális példányait. Igénytelensége miatt aránylag kis költséggel nevelhető, ezért jelentős haszonhalunkká vált. Több gazdaságban is nagy tételben nevelik. A halak 80 százaléka exportra kerül, nálunk csak egy-két piacot és szupermarketet hódított meg.
Az  afrikai harcsát a pangánál leírtak szerint szoktam elkészíteni. De ez a hal kiválóan alkalmas pörkölthöz és halpaprikásokhoz. Zsírban aranysárgára dinsztelek egy nagy adag hagymát, sózom, borsozom, elkeverek benne egy nagy adag piros paprikát, adok hozzá kevés vizet és beleforgatom a felkockázott haldarabokat. Az egészet kevergetve 6-8 percig főzöm, és kész. Néha belekeverek egy kis tejfelt is, és galuskával tálalom.

Utóirat 2012 januárjában: nemrég olvastam pár cikket arról, hogy a pangát Vietnámban milyen körülmények között, mennyire szennyezett vízben tenyésztik. Elment tőle az étvágyam.

Victoria tavi sügér zöldséges vörös lencsével *

Ezt a halat Trokán Nóra színésznő vacsora csatájában ismertük meg. Az ő receptjében csak annyi állt, hogy sóval, borssal be kell dörzsölni és megsütni. Jellemző a vacsora csata receptjeire, minimális információ és azok is sokszor félrevezetők. Sügért hogy kell sütni? Sütőben, serpenyőben, stb. ? Mennyi egy adag? A TVben egy-egy étel  főzése sokszor csak egy villanás, csak ötletet ad, de nem utánozható. A Hal a tortán sem jobb, ott még kevesebbet mutatnak a főzésből, de a receptjeik kifogástalanok.

A victória tavi sügért többek közt a Metroban is árulják, adnak hozzá ételkártyát. Rajta van, amit az adott halról tudni kell, továbbá egy recept és hozzá egy köret.

A receptet szóról szóra főztem meg, de személyenként 12-12 dkg halból, nekem untig elég volt ennyi. A vörös lencséből talán 10 dkg is sok volt nekünk, de az az igazság, hogy én  a zöldségnek kb. a dupláját adtam hozzá, majdnem 20 dkg volt.  A másik eltérés a köret ízesítése volt, ecet helyett mustárt és tormát kevertem bele.